Ισοδύναμα κλάσματα

Ενότητα: 21η «Ισοδύναμα κλάσματα»

Διδακτικοί στόχοι:

• Η κατανόηση της έννοιας των «ισοδυνάμων κλασμάτων».
  • Να παράγουν ισοδύναμα κλάσματα με πολλαπλασιασμό και διαίρεση των όρων του κλάσματος με τον ίδιο αριθμό.
  • Η κατανόηση της έννοιας του «ανάγωγου κλάσματος».

Μέσα διδασκαλίας: τα διδακτικά εγχειρίδια, Βιβλίο Μαθητή και Τετράδιο Εργασιών, ηλεκτρονικός υπολογιστής. Το μάθημα γίνεται στην αίθουσα πληροφορικής.

Αρχικά διατίθενται 15΄για να παρουσιαστούν μέσα από το Βιβλίο του Μαθητή οι νέες έννοιες και άλλα 15΄για ασκήσεις εμπέδωσης μέσα από το Τετράδιο Εργασιών με τις ασκήσεις 1, 2, 3, 4 και το πρόβλημα 1. Το πρόβλημα 2 δίνεται για εργασία στο σπίτι, ενώ η δραστηριότητα με προεκτάσεις εξετάζεται σε άλλο μάθημα.