Γράφω τη δική μου ιστορία για το θέατρο

2η Διδακτική ώρα

Δραστηριότητα 2

Ενώ ολόκληρος κόσμος βυθίζεται, μια κιβωτός παλεύει με τα κύματα. Ο προνοητικός Νώε, τα παιδιά και τα εγγόνια του, μαζί με δεκάδες ζώα, όχι μόνο ήμερα αλλά και άγρια, ταξιδεύουν και αγωνίζονται για την επιβίωση. Εναντίον τους δεν είναι μόνο τα κύματα, αλλά, στιγμές στιγμές, και οι μεταξύ τους σχέσεις. Στον περιορισμένο χώρο της κιβωτού, οι συγκάτοικοι συγκρούονται και συμφιλιώνονται, θυμώνουν και συγχωρούν, διαφωνούν και συνεργάζονται, απογοητεύονται και ελπίζουν. Γνωρίζουν καλύτερα τους άλλους αλλά και τον εαυτό τους. Κι αναρωτιούνται για ένα σωρό πράγματα: για τη φύση, τη θέση μας μέσα σε αυτήν, πόσο μαθαίνουμε μέσα από την ιστορία, πόσο ανοιχτοί είμαστε στο καινούργιο. Αν και σπάνια παίρνουν ικανοποιητικές απαντήσεις, μαθαίνουν να αναγνωρίζουν την αξία του ταξιδιού.

Τα παιδιά παρακολουθούν ένα άλλο απόσπασμα από τη βιντεοσκόπηση της ίδιας παράστασης

Φύλλο Εργασίας (Ομαδικό)

Αφού παρακολουθήσατε το δεύτερο  βίντεο από την παράσταση μπορείτε να γράψετε τη δική σας συνέχεια του θεατρικού έργου εδώ.

Όταν τελειώσετε θα αποθέσουμε το κείμενο στα αρχεία της κυψέλης

Βλέπω μία παράσταση από το σπίτι

Διδακτική ώρα

Δραστηριότητα 1 (Χρόνος: 20’)

Αφού έχουμε πάει με το σχολείο για να παρακολουθήσουμε μία παράσταση θεάτρου για παιδιά, θα δοθεί η ευκαιρία να γνωρίσουμε τις θεατρικές παραστάσεις μέσω του διαδικτύου και των βιντεοσκοπημένων αποσπασμάτων.

Οι μαθητές θα πρέπει να παρακολουθήσουν ένα βιντεοσκοπημένο απόσπασμα από την παράσταση Η Οικογένεια Νώε σε παραγωγή του Κ.Θ.Β.Ε.

Φύλλο εργασίας (ατομικό)

Απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις

1. Ποιος είναι ο τίτλος της παράστασης που παρακολουθήσατε;
  2. Πόσοι ηθοποιοί παίζουν στο βίντεο της παράστασης
  3. Τι φορούσαν οι ηθοποιοί;
Ρόλοι Κοστούμια
Νώε
Σίμος
Λία