Μετά από τη δημοσίευση του άρθρου για την εικονική επίσκεψη της ομάδας του ευρωπαϊκού έργου eTwinning του Πρότυπου ΕΠΑ.Λ. Ξάνθης στο Μουσείο Ελιάς και Λαδιού Πηλίου, καθώς και την επικοινωνία μας με έναν εκ των συνδημιουργών του μουσείου, κ. Κωνσταντίνο Μοράρο μέσω  της εκπαιδευτικού του σχολείου μας, κυρίας Σωτηροπούλου Διονυσίας, ο κ. Μοράρος απέστειλε ημερολόγια του 2024 με το λογότυπο του μουσείου για κάθε μαθητή που συμμετέχει στο πρόγραμμα.

Δεν μπορούμε λοιπόν παρά να ευχαριστήσουμε θερμά τον κ. Κωνσταντίνο Μοράρο , σύμβουλο ανάπτυξης της αστικής μη κερδοσκοπικής εταιρείας με την επωνυμία ΠΗΛΙΟΝ ΟΡΟΣ, που δημιούργησε το  Μουσείο Αγροτικής – Λαογραφικής και Πολιτιστικής Κληρονομιάς Ελιάς και Λαδιού, στην Άνω Γατζέα, καλύπτοντας ένα σημαντικό κενό στον τομέα της βιομηχανικής αρχαιολογίας της ελιάς στον τόπο μας, και μια δια λέξεων έντυπη περιήγηση σ’ ένα πραγματικά έξοχο Μουσείο…

Το Ημερολόγιο του 2024, με θέμα «ζωγραφική και λογοτεχνία-ποίηση», φιλοξενεί έργα του ζωγράφου Δημήτρη Μοράρου.

Ευελπιστούμε να εκφράσουμε τις ευχαριστίες μας και διά ζώσης, με μία συνάντηση στο χώρο του μουσείου.