Καλοσωρίσατε!

Καλωσορίσατε στο μάθημα...

Εισαγωγή της Επιστήμης των Υπολογιστών - Γ' Τάξης ΕΠΑΛ

Εισαγωγή

Το μάθημα είναι Γενικής Παιδείας του Προγράμματος Σπουδών της Γ' Λυκείου των ΕΠΑ.Λ.  και αποτελεί φυσική συνέχεια του μαθήματος, που διδάσκεται, με τον ίδιο τίτλο, στην Β' Λυκείου των ΕΠΑ.Λ. Το μάθημα διδάσκεται σε αίθουσα με υπολογιστές μια (1) ώρα την εβδομάδα.

Σκοπός

Σκοπός του μαθήματος είναι να αποκτήσουν οι μαθητές γνώσεις σε τομείς και σε θεμελιώδεις έννοιες που σχετίζονται με την Επιστήμη της Πληροφορικής και να αναπτύξουν την αναλυτική και την συνθετική τους σκέψη. Η προσέγγιση που ακολουθείται,σχετίζεται με θέματα τόσο της θεωρητικής, όσο και της εφαρμοσμένης Επιστήμης των Υπολογιστών.

Διδακτέα Ύλη

Το μάθημα αποτελείται από 4 ενότητες (Κεφάλαια):

1. Προγραμματισμός σε γλώσσα Python
    Οι μαθητές θα αντιληφθούν τη μετάβαση από τον αλγόριθμο στο πρόγραμμα, μέσα από τη γνωριμία και την εξοικείωσή τους με τα βασικά χαρακτηριστικά της γλώσσας προγραμματισμού Python.
  2. Συστήματα Διαχείρισης Περιεχομένου
    Σκοπός του κεφαλαίου είναι η παρουσίαση των αρχών σχεδίασης και φιλοσοφίας των σύγχρονων συστημάτων διαχείρισης περιεχομένου (Content Management System – CMS) και στη συνέχεια η δημιουργία και διαχείριση ενός ιστοτόπου (website) με τη χρήση ενός από τα πιο δημοφιλή συστήματα διαχείρισης περιεχομένου, το WordPress.
  3. Δίκτυα
    Μια σύντομη εισαγωγή στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και στα δίκτυα πληροφορικής. Θα γνωρίσουμε τα δίκτυα PAN και τα δίκτυα WPAN και θα ενημερωθούμε για ορισμένες σύγχρονες υπηρεσίες δικτύων, όπως την μετάδοση φωνής και εικόνας μέσω Διαδικτύου, και θα καταγράψουμε ορισμένους κανόνες χρηστής συμπεριφοράς στο Διαδίκτυο.
  4. Ασφάλεια Πληροφοριών και Επικοινωνία
    Συνοπτική εισαγωγή στην ασφάλεια των πληροφοριών. Θα γίνει ανάπτυξη των εννοιών Ασφάλεια Πληροφοριών, προσωπικά δεδομένα, κρυπτογραφία και ψηφιακή υπογραφή και θα περιγραφεί η διαδικασία απόκτησης και χρήσης της ψηφιακής υπογραφής.