Προετοιμασίες για 17 Νοέμβρη

Σε δύο μέρες θα παρουσιάσουμε σε όλο το σχολείο και στους γονείς της Ε τάξης ένα μικρό χρονικό για την εξέγερση του Πολυτεχνείου. Οι προετοιμασίες μας κάνουν και τρέχουμε,μικροί και μεγάλοι, αλλά όλοι το απολαμβάνουμε!
Στην αρχή τα κείμενα μας είχαν τόσο δύσκολες λέξεις;Πολλές άγνωστες, ακαταλαβιστικες....αντιφρονουντες, συνδικαλισμος, χούντα, Μετσόβειο... Είδαμε εικόνες, βίντεο ντοκουμέντα, αφηγηθήκαμε τα γεγονότα με απλά λόγια, συζητήσαμε τα πώς και τα γιατι...Εξασκηθήκαμε ξανά και ξανά στα αποσπάσματα και τα ποιήματα μας.

Κι έτσι σιγά σιγά όλα βρήκαν το νόημα τους. Οι δύσκολες λέξεις έγιναν εύκολες, τα γεγονότα και τα πρόσωπα άρχισαν να γίνονται οικεία, οι λέξεις και οι αξίες που πρεσβεύει αυτή η επέτειος άρχισαν να ριζώνουν μέσα μας, μέσα από τις αφηγήσεις, τα τραγούδια, τα ντοκουμέντα του ραδιοφώνου.

Βρήκαμε ευκαιρία και μιλήσαμε και για το ραδιόφωνο, ένα μέσο, πολλές λέξεις και ήχοι. Έχουμε μάθει να ακούμε ή μόνο βλέπουμε; Αφήσαμε ”πόρτες ανοιχτές” να μάθουμε κι άλλα για αυτό το μέσο μαζικής ενημέρωσης που έρχεται από το παρελθόν...Ειναι,όμως, τόσο παλιό και λίγο...ξεπερασμένο;Θα το ανακαλύψουμε μαζί στην πορεία της σχολικής χρονιάς!

Μ αυτά και μ’αυτα, σκουμπώνουμε μανίκια, φοράμε τα καλά μας και παρουσιάζουμε την γιορτή μας σε δύο μερες!

Είμαστε έτοιμοι!