Εκπαιδευτική Εκδρομή στην Κομοτηνή (τάξεις Ε και Στ)

Την Παρασκευή 17 Μαϊου η τάξη μας,  μαζί με την Στ τάξη του σχολείου μας, επισκεφθήκαμε την Κομοτηνή και συγκεκριμένα το μοναδικό  Οινοποιείο Κύκωνες και το Αρχαιολογικό Μουσείο Κομοτηνής.

Αρχικά, οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν σε όλες τις εγκαταστάσεις του οινοποιείου, με την ειδικό κ. Στέλλα να μας κατευθύνει σε όλους τους χώρους. Η κ. Στέλλα  μας υπέδειξε όλα τα στάδια παραγωγής του κρασιού, από τη στιγμή που του τρύγου  στους αμπελώνες μέχρι τη συσκευασία τους στις φιάλες και την αποστολή τους στα καταστήματα λιανικής. Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Κομοτηνής, το οποίο φιλοξενεί ευρήματα από την ευρύτερη περιοχή του Διδυμοτείχου και της ρωμαϊκής Πλωτινόπολης. Ο ξεναγός του μουσείου μας βοήθησε να περιηγηθούμε και να συνδέσουμε τα ευρήματα αυτά με το ιστορικό πλαίσιο της εποχής τους. Ο θαυμασμός όλων για την ολόχρυση προτομή του ρωμαίου αυτοκράτορα Σεπτίμιου Σεβήρου ήταν εμφανής, με τον ξεναγό να αναφέρει πως αυτό το εύρημα θα έπρεπε να βρίσκεται στο Βυζαντινό Μουσείο Διδυμοτείχου, καθώς η θέση του είναι δίπλα τον χώρο όπου βρέθηκε. Συνοδοί της εκδρομής ήταν οι εκπαιδευτικοί Παναγιώτα Θεοδωρίδου(ΣΤ΄), Μίχου Άννα και Χατζηλούδη Μαρία (Ε) και η υποδιευθύντρια Ελένη Τζαβέλα.