E-twinning Day: Παρουσιάζοντας το έργο μας σε γονείς, μαθητές και δασκάλους

Ολοκληρώνοντας την σχολική χρονιά ετοιμάσαμε μια εμπλουτισμένη παρουσίαση, όπου αναδείξαμε τη διαδρομή της συνεργασίας  μας  με άλλες 3 ευρωπαϊκές χώρες στο 6μηνο e-Twinning   έργο μας.  Αφού κοινοποιήσαμε την πρόσκληση στην εκπαιδευτική μας κοινότητα, ετοιμαστήκαμε και με λίγες μόνο πρόβες καταφέραμε να φέρουμε μαθητές, δασκάλους και γονείς μπροστά σε όσα ζήσαμε μέσα σε αυτό το ταξίδι. Μέσα από μια πολυμεσική παρουσίαση με χάρτες, στιγμιότυπα και βίντεο οι παρευρισκόμενοι είδαν όσα ζήσαμε, όσα δημιουργήσαμε, όσα μοιραστήκαμε με τους συνεργάτες μας από τα άλλα σχολεία!

Πέρα από την εξιστόρηση των δράσεων που υλοποιήθηκαν δώσαμε μικρές μπουκίτσες γνώσης για τους μικρούς μαθητές, όπως ασφαλής χρήση του διαδικτύου, επιγραμματικές πληροφορίες για το κάστρο της πόλης μας, αλλά και απευθύναμε ρητορικές ερωτήσεις στο κοινό μας, υπο τη μορφή δραματοποίησης, προσπαθώντας να αποδώσουμε περισσότερο το κομμάτι της ψυχικής ανθεκτικότητας του εαυτού μας.

Δείτε στιγμιότυπα και βίντεο παρακάτω: