ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΕΝΑ ΒΟΤΣΑΛΟ ΣΤΗ ΛΙΜΝΗ ΣΧΟΛ.ΕΤΟΣ 2011-2012

Wiki_cinema_votsaloΟι εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου Οινοφύτων έχουν στην κουλτούρα τους ότι το σχολείο μας οφείλει  να είναι "ΑΝΟΙΧΤΟ". Πιστεύουμε στη σύνδεση του σχολείου με τις ανάγκες της τοπικής κοινωνίας, στην εφαρμογή νέων παιδαγωγικών προσεγγίσεων που συνδέουν τη γνώση με τη ζωή αλλά και την ίδια τη διαδικασία της μάθησης. Ενισχύουμε την  μετατροπή του σχολείου σε πόλο μόρφωσης, πολιτισμού της τοπικής κοινωνίας και γνώσης για όλους.

Απόδειξη των παραπάνω αποτελεί η θεατρική παράσταση "Ένα βότσαλο στην λίμνη"  του Αλέκου Σακελλάριου και του Νίκου Γιαννακόπουλου που "ανέβασαν" στο Θέατρο των Οινοφύτων στις 19/06/2012 μαθητές του σχολείου μας. Την  παρακολούθησαν περίπου 450 άτομα. Όλη η τοπική κοινωνία αισθάνθηκε περηφάνεια για τα παιδιά. Οι  θεατές  διασκέδασαν και γέλασαν  με την καρδιά τους.

Η καθηγήτρια κα. Νότη Αλεξάνδρα ( Φιλόλογος) ήταν αρωγός αυτής της φιλόδοξης προσπάθειας.

Το αποτέλεσμα ήταν λοιπόν  εκπληκτικό. Για το λόγω του αληθές δείτε την θεατρική παράσταση...σε 5 μέρη .Το χειροκρότημα αποδεικνύει την επιτυχία όλης της προσπάθειας.

Το ταξίδι αυτό ήταν μια μοναδική εμπειρία για όλους μας...και μια παράδοση μόλις άρχισε για το σχολείο μας.

Η Θεατρική ομάδα:

Ίσσαρης Ευστάθιος

Παντελής Κωνσταντίνος

Αθανασούλη Ηλιάνα

Γκιόκα Χριστίνα

Στέρπη Φωτεινή

Ντόκα Νικολέτα

Μιχούλη Μαριάνθη

Θεοδωροπούλου Ιερωνύμη

Χρυσικός Δημήτρης

Υποβολείς:

Γκαρίπη Δήμητρα