ΑΓΑΛΜΑ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ

Πρόκειται για το γνωστό μπρούτζινο άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου στη παραλία της Θεσσαλονίκης δίπλα από το Λευκό Πύργο όπου εγκαινιάστηκε το 1974. Η συστοιχία στα δυτικά αποτελείται από 5 ασπίδες και σάρισες ενώ αυτή που βρίσκεται στα βόρεια από 3 ασπίδες και σάρισες. Οι συστοιχίες ασπίδων με σάρισες συμβολίζουν τους απλούς Μακεδόνες στρατιώτες που πήραν μέρος στην εκστρατεία του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Αποφάσισα να ανεβάσω αυτό το άγαλμα διότι το μέρος στο οποίο είναι τοποθετημένο συμβολίζει το τόπο καταγωγής του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Άγαλμα του Αλέξανδρου στη Θεσσαλονίκη

Άγλαμα του Αλεξάνδρου με τις 8 ασπίδες

ΝΙΚΗΤΉΡΙΟ ΤΟΥ Μ.ΑΛΕΞΆΝΔΡΟΥ

Το Νικητήριο που φιλοξενείται στο Νομισματικό Μουσείο Cabinet des Médailles στο Παρίσι είναι αρχαιολογικό εύρημα από την Ταρσό και θεωρείται ως μια από τις λίγες πιστές απεικονίσεις του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Το χρυσό μετάλλιο απεικονίζει τον Μέγα Αλέξανδρο, στην αρχαία χαρακτηριστική πρωτότυπη μορφή. Το μετάλλιο τοποθετείται στον 2ο αιώνα π.Χ.  Η συγκεκριμένη απεικόνιση μου τράβηξε το ενδιαφέρον γιατί είναι κατί πιο ιδιαίτερο σε σχέση με αυτά που έχουμε σαν πρώτη εικόνα όλοι στο μυαλό μας!

ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ

Ανεβάζω μια πολύ κλασική εικόνα του Αλέξανδρου.

Πρόκειται για ένα ψηφιδωτό από την ρωμαϊκή πόλη Πομπηία και χρονολογείται τον 1ο αι. π.Χ. Απέχει δηλαδή περίπου δύο αιώνες από την εποχή που έζησε ο Αλέξανδρος. Την ανεβάζω, όχι μόνο γιατί είναι μία από τις πιο κλασικές εικόνες που έχουμε στο μυαλό μας, αλλά κυρίως γιατί μου θυμίζει τα σχολικά μου βιβλία όταν πήγαινα εγώ σχολείο.

Ολόκληρο το ψηφιδωτό                                        Λεπτομέρεια του Αλέξανδρου