Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΙΚΟΝΑ ,ΤΟΝ Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ  ΝΑ ΦΟΡΑΕΙ ΕΝΑΝ ΧΥΤΩΝΑ  ΛΙΟΝΤΑΡΙΟΥ ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΡΑΓΕ ΚΑΙ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ. ΠΟΥ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΗΜΙΘΕΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΟΤΑΝ ΚΑΙ Ο Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΕΔΩ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΔΥΟ ΚΕΡΜΑΤΑ ΟΠΟΥ ΣΤΟ ΕΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟΝ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΣΑΝ ΘΕΟΤΗΤΑ ΜΕ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ.

Το ενα απο τα δυο φενεται οτι ειναι πολυ πιο προσφατο αλλα μου αρεσε περισσοτερο απο αλλα. Το αλλο ειναι με την μαχη στο Γρανικο.

ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ

Ανεβάζω μια πολύ κλασική εικόνα του Αλέξανδρου.

Πρόκειται για ένα ψηφιδωτό από την ρωμαϊκή πόλη Πομπηία και χρονολογείται τον 1ο αι. π.Χ. Απέχει δηλαδή περίπου δύο αιώνες από την εποχή που έζησε ο Αλέξανδρος. Την ανεβάζω, όχι μόνο γιατί είναι μία από τις πιο κλασικές εικόνες που έχουμε στο μυαλό μας, αλλά κυρίως γιατί μου θυμίζει τα σχολικά μου βιβλία όταν πήγαινα εγώ σχολείο.

Ολόκληρο το ψηφιδωτό                                        Λεπτομέρεια του Αλέξανδρου