Η Παγκόσμια Ημέρα Επιστήμης για την Ειρήνη και την Ανάπτυξη

Συμμετοχή του σχολείου μας στην Παγκόσμια Ημέρα Επιστήμης για την Ειρήνη και την Ανάπτυξη (World Science Day for Peace and Development),  μια διεθνής ημέρα που υπογραμμίζει τον σημαντικό ρόλο που έχει η επιστήμη στην κοινωνία και γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 10 Νοεμβρίου. Υπογραμμίζει επίσης την ανάγκη συμμετοχής του ευρύτερου κοινού σε συζητήσεις για αναδυόμενα επιστημονικά θέματα. Δημιουργήσαμε μια αφίσα την οποία την μοιράσαμε και στα συνεργαζόμενα σχολεία και τους προσκαλέσαμε να συμμετάσχουν στις δράσεις που αφορούσαν τις φυσικές καταστροφές  (Στόχος 11, ΒΙΩΣΙΜΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ) και πιο συγκεκριμένα τους σεισμούς, μιας και η χώρα μας είχε μόλις βιώσει τον τρομακτικό σεισμό στην Σάμο στις 30 Οκτωβρίου 2020.