Φιλολογικό Γυμνάσιο & Φροντιστήριο Αργυρούπολης

Φιλολογικό Γυμνάσιο Σμύρνης

Ιδρύθηκε το 1803 σαν Νέα Δημόσια Σχολή το 1803 έλαβε πρόσκληση από τους. Έλληνες της Σμύρνης να αναλάβει την σχολή ο Κωνσταντίνος Κούμας. Με προτροπή  του Αδαμάντιου Κοραή, έφεραν στην σχολή τον Κωνσταντίνο Οικονόμου. Μαζί δίδαξαν θρησκευτικά, ιστορία και γλώσσα και πιο μοντέρνα μαθήματα όπως μαθηματικά, φιλοσοφία, πειραματική φυσική ,χημεία, γεωγραφία και ηθική ενώ οργάνωσαν φυσικά και χημικά πειράματα εξοπλίζονται την σχολή με τα αντίστοιχα όργανα Με την διδασκαλία τους εισήγαγαν τον ορθολογισμός και το πείραμα, την εκκλησιαστική παράδοση διδασκαλίας, που στηριζόταν στην υποστήριξη και την υπακοή Απέναντι υπήρχε η Ευαγγελιστικη Σχολή, παρά το ένδοξο παρελθόν της είχε αποκλίσεις κάθε νεωτερισμούς και προοδευτική ιδέα κυρίως αυτές του Διαφωτισμού και των νέων προσανατολισμών κι αντιλήψειων σε θέματα παιδείας. Πολλοί γονείς θεώρησαν το ίδρυμα οπισθοδρομικό και έστειλα τα παιδιά τους στο Φιλολογικό εκτός από τον Κουμα και τον Οικονόμου δίδασκαν ο αδερφός τους Οικονόμου, Στέφανος Απόστολος Σμύρνης, Ιωάννης Πελοποννήσιος, Αναστάσιος Ιθακήσιος και Δημήτρης Θετταλός. Στις 16 Ιουλίου 1819 μια βίαιη ολλοκρατικη κίνηση καταλύσει το Φιλολογικό. Σύμφωνα με την μαρτυρία του Στέφανου Οικονόμου κατονομάζει υπεύθυνους για το κλείσιμο της σχολής τον κ.Ανθισεο, επίσκοπο Σμύρνης Ερυθρός, κυρ Καλλίνικο και τον Σάββα Μουσουδακη. Οι δημογέροντες φίλοι του Φιλολογικού συμφιλιώθηκαν με τους επιτρόπους της Ευαγγελική Σχολής αποφάσισαν το Οκτώβριο του 1820 να βελτιώσουν το διδακτικό προσωπικό, να εκσυγχρονίσουν και να προσαρμόσουν τα αναλυτικά  προγράμματα στα νέα εκπαιδευτικά δεδομένα της εποχής Έκαναν διευθυντή τον Βενιαμίν Λέσβιο όμως πρόλαβε να είναι διευθυντής  για ένα εξάμηνο γιατί η έκρηξη της επανάστασης το 1821 έφερε αντίποινα των Τούρκων καταλήγοντας η σχολή να αναστείλει την λειτουργία της.

Φροντιστήριο της Αργυρούπολης

Ιδρύθηκε το 1723 στην Αργυρούπολη από το αρχιεπίσκοπο Χαλκίδας Ιγνάτιου Σκριβα με ηθική και υθικη συμπαράσταση των αρχιμεταλουργων των μοναστηριων και των κοινοτήτων της περιοχής Αρχικά ονομάστηκε Σχολή Ελληνικών Μαθημάτων με πρώτο Δάσκαλο τον Θεόδωρο Παύλου Βυζανο Το 1840 δόθηκε  η ονομασία Φροντιστήριο από τον διευθυντή Σεραφείμ Χατζηακεψιμα Από το 1854 διεύθυνση  ανέλαβε ο Γεώργιος Παπαδοπουλος-Κυριακιδης εισαγε στο Φροντιστήριο περισσότερες τάξεις, βιβλία,προγράμματα,μητρώα σπουδών,μαθητολογια,ημερισιους ελέγχους και χειμερινές εξετασεις Ήταν διευθυντής 1854-1860 αλλά βοήθησε μέχρι το 1877 Η βιβλιοθήκη  αποτελούνταν από χειρόγραφα και σπάνιες εκδόσεις βιβλίων μαθηματικών,ανθρωπιστικων ,αλλά και θετικών επιστημονική σπουδαστές διδάσκονταν από νωρίς τα κλασικά γραμματα και μαθηματικα.Πολλοι από τους αποφοίτους μετά τον ξεριζωμό έπανιδρυσαν σχολεια στην Μητροπολίτικη Ελλάδα κάνοντας εμφανείς τον άψογο μαθευτικο τους καταρτισμο (Θωμάς Παυλίδης,Δημοσθένης Οικονομική,Μελανοφρυδης,Κυριακίδης,Ζερδελιδης.) Έκλεισε το 1922.Σημερα το κτήριο είναι ερειπωμένο.