“Μένουμε σπίτι”

Αυτές τις μέρες μένουμε σπίτι λόγω κορωνοϊού. Μπορεί να ακούγεται δύσκολο σε εμάς αλλά είναι αναγκαίο γιατί πάνω από όλα προέχει η υγεία μας. Όλοι σκεφτόμαστε τι να κάνουμε τόσες ώρες μες στο σπίτι;
        Αρχικά μήπως το< Μένουμε σπίτι> είναι η ευκαιρία να κάνουμε πράγματα που τόσο καιρό δεν κάναμε λόγω εργασίας;
Οπότε είναι μια ευκαιρία  να ασχοληθούμε με το: να οργανώσουμε τα ντουλάπια της κουζίνας , να καθαρίσουμε την βιβλιοθήκη, να κάνουμε μια ξεκαθάρισμα στα πράγματα μας,να μαγειρέψουμε με τα παιδιά μας, Επίσης μπορούμε να ασχοληθούμε με το να φυτέψουμε λουλούδια στον κήπο μας ή να περάσουμε τον χρόνο μας παίζοντας επιτραπέζια με την οικογένειά μας ή να διαβάσουμε ένα λογοτεχνικό βιβλίο.
        Όλοι θα πρέπει να καταλάβουμε την επικινδυνότητα της κατάστασης και να μην βγαίνουμε έξω χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος . Ειδικά οι ηλικιωμένοι άνθρωποι που αντιμετωπίζουν σοβαρά αναπνευστικά προβλήματα!!!!!!
       Τέλος πιστεύω ότι αν όλοι τηρήσουμε του κανόνες που έχουν δοθεί από την κυβέρνηση, πολύ γρήγορα θα ξανά βρεθούμε με τα αγαπημένα μας πρόσωπα!
24\3\2020.             Μαρία Ντουντουνάκη Στ'2