Δράσεις Φιλαναγνωσίας

Οι μαθητές της Ε' τάξης του σχολείου μας υποδέχτηκαν σήμερα τη συγγραφέα -εικονογράφο Ιωάννα -Σταυρούλα Αθανασοπούλου. Η συγγραφέας παρουσίασε το βιβλίο της "Σκάκι το παιχνίδι των βασιλιάδων" και οι μαθητές είχαν την ευκαιρία για δύο ώρες να μάθουν για το παιχνίδι αυτό που απαιτεί σκέψη και αυτοσυγκέντρωση, να παίξουν στη μεγάλη σκακιέρα που τοποθετήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων, να ψυχαγωγηθούν και να διασκεδάσουν με τη συμμετοχή τους!

Κάποιοι εμπνεύστηκαν κι έγραψαν ποιήματα για το σκάκι, κάποιοι έφτιαξαν όμορφες ζωγραφιές, άλλοι ρωτούσαν να μάθουν τα μυστικά του παιχνιδιού! Η συγγραφέας υπέγραψε αντίτυπα του βιβλίου της και συνομίλησε με όλα τα παιδιά που είχαν ενθουσιαστεί με το σκάκι και την ρωτούσαν αδιάκοπα. Οι χαρούμενες φωνές και τα χαμόγελά τους στο τέλος της παρουσίασης ήταν για τη συγγραφέα το καλύτερο δώρ!