ΜΑΝΟΣ ΚΟΝΤΟΛΕΩΝ

Ο Μάνος Κοτνολέων γεννήθηκε στην Αθήνα και σπούδασε φυσική στο πανεπιστήμιο Αθηνών.

Από παιδί ασχολείται με τη λογοτεχνία. Γράφει μυθιστορήματα, διηγήματα, ιστορίες και παραμύθια. Παράλληλα , ασχολείται με την κριτική της λογοτεχνίας .

Έργα του έχουν μεταφραστεί και κυκλοφορούν στη Γαλλία, στη Γερμανία και στη Ιρλανδία. Επίσης , έχουν μεταφερθεί στην τηλεόραση και στο θέατρο.

Έχει τιμηθεί με το κρατικό βραβείο , έχει πολλές φορές βραβευτεί από το ελληνικό τμήμα της Διεθνούς Οργάνωσης για τη Νεότητα και το 2002 ήταν υποψήφιος για το διεθνές βραβείο Άντερσεν.

Αντιπρόεδρος του ελληνικού τμήματος της UNICEF, μέλος της εταιρίας Συγγραφέων, ενώ κατά διαστήματα υπήρξε και μέλος του Δ.Σ του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου , όπως και των επιτροπών βραβείων και του περιοδικού διαβάζω.

βιβλία που έχει γράψε

‘’Ο φυσητής των ονείρων’’

‘’Το νησί με τις λέξης που αγαπάνε’’

‘’Κόκκινο καραβάκι κόκκινο ποδήλατο’’