Σημείωμα προς γονείς και κηδεμόνες

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι με το κλείσιμο των σχολείων και την εφαρμογή της τηλεκπαίδευσης θα είμαι διαθέσιμη για συμβουλευτική γονέων μέσω της πλατφόρμας webex στον ακόλουθο σύνδεσμο https://minedu-primary.webex.com/meet/kyriakou_i . Για να κανονίσουμε διαδικτυακή συνάντηση μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου στο kyriakou_i@sch.gr .

Η συνθήκη που βιώνουμε είναι αρκετά δύσκολη και μη ελέγξιμη, η ψυχολογική βοήθεια που μπορεί να προσφερθεί στην νηπιακή και προσχολική ηλικία (4-6 ετών) μπορεί να γίνει κατά κύριο λόγο μέσω των γονέων ως αρωγών στήριξης και προστασίας. Συγκεκριμένα, παρατηρούμε ότι από τον Μάρτιο του 2020 τα παιδιά παλινδρομούν ή καθηλώνονται σε προηγούμενα στάδια ανάπτυξης (π.χ νυχτερινή ενούρηση, διατήρηση πάνας, ανάγκη πιπιλίσματος και άλλα) ,αποζητούν περισσότερο τη γονεϊκή παρουσία, έχουν εκρήξεις θυμού καθώς δυσκολεύονται να διαχειριστούν την απογοήτευση και την ματαίωση τους. Η μόνη διέξοδος των παιδιών, το παιχνίδι, η κοινωνική συναναστροφή με τους συνομηλίκους έχει μπει στον πάγο, το μοίρασμα και η αγκαλιά έχουν πλέον τη σημασία της απειλής για την υγεία. Η υποστήριξη από τους γονείς προς τα παιδιά τη δεδομένη χρονική περίοδο χρειάζεται να είναι διπλάσια καθότι λείπει η μάθηση και η αναπλήρωση των ψυχοσυναισθηματικών ελλειμμάτων μέσω του σχολείου και της γειτονιάς. Επομένως η ενημέρωση, η συνεργασία και η ψυχοεκπαίδευση των ενηλίκων ως προς τις αναμενόμενες και μη συμπεριφορές και αντιδράσεις είναι κρίσιμη.

Με εκτίμηση,

Ιωάννα Κυριακού