1ο εργαστήριο δεξιοτήτων

Στο πρώτο μας εργαστήριο δεξιοτήτων θα ασχοληθούμε με τη θεματική <<Φροντίζω το περιβάλλον>> και θα διερευνήσουμε μαζί το φαινόμενο της κλιματικής αλλαγής.

Η κλιματική αλλαγή θεωρείται το μεγαλύτερο περιβαλλοντικό πρόβλημα της εποχής μας .Θα μελετήσουμε μαζί τις αιτίες του φαινομένου, τις συνέπειες για τον πλανήτη μας αλλά και τις λύσεις που μπορούμε να δώσουμε.

Δραστηριότητες

• Μαθαίνουμε περισσότερα για την κλιματική αλλαγή μέσα από αυτή τη διαδραστική παρουσίαση του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Βάμου:  Μαθαίνω για το κλίμα
  • Εξερευνούμε  την  επίσημη ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής επιτροπής<<Ο πλανήτης μας, το μέλλον μας>>  : https://ec.europa.eu/clima/sites/youth/node_el
  • Μοιραζόμαστε τον ίδιο πλανήτη και οι επιλογές μας επηρεάζουν το κλίμα. Μελέτησε το κείμενο Άλλαξε συνήθειες  και σημείωσε 5 καθημερινές συνήθειες που μπορείς να υιοθετήσεις και εσύ στο σπίτι και στο σχολείο για να συμβάλλεις στη λύση του προβλήματος.

Παιχνίδια στο διαδίκτυο για την κλιματική αλλαγή

Τι ξέρεις για την αλλαγή του κλίματος

Σταυρόλεξο για την κλιματική αλλαγή