«Μένουμε Σπίτι»

Είναι το σύνθημα της νέα καμπάνιας του Υπουργείου Υγείας στα social media,

στην προσπάθεια που κάνει για να αντιμετωπιστεί ο κορωνοϊός

Γνωστικό αντικείμενο:

Μάθημα επιλογής , καλλιτεχνική παιδεία, Εικαστικά ,Τάξη: AΛυκείου

Χρονική διάρκεια: 2 εβδομάδες

Εκπαιδευτικός: Μαρία Χατζηλάμπου ΠΕ 08

Περιγραφή:

Οι μαθητές καλούνται να ευαισθητοποιηθούν και να κατανοήσουν το φαινόμενο του κορωνοϊού μέσω της τέχνης...

Λέξεις κλειδιά:

ιός , πανδημία, κορωνοϊός , κρούσμα, φορέας, νόσος

Ο νέος κορωνοϊός-2019 ονομάζεται τώρα SARS-CoV-2, ενώ η ασθένεια που προκαλεί ονομάζεται COVID-19. O ιός ανιχνεύθηκε πρώτη φορά το Δεκέμβριο του 2019 στην περιοχή Γιουχάν της Κίνας και έκτοτε έως σήμερα έχει διασπαρεί σε περισσότερες από 60 χώρες σε όλο τον κόσμο. Αποτελεί ένα νέο στέλεχος κορωνοϊού που μέχρι τότε δεν είχε απομονωθεί στον άνθρωπο.

Οι δύο βασικές αιτίες για την ταχεία αύξηση του αριθμού των κρουσμάτων είναι ότι ο ιός μεταδίδεται από άνθρωπο σε άνθρωπο και ότι έχει βελτιωθεί η δυνατότητα ανίχνευσής του.”

Παιδαγωγικοί στόχοι της εργασίας:

Οι μαθητές καλούνται να ερευνήσουν στο διαδίκτυο και να συγκεντρώσουν πληροφορίες για τον COVID-19.

Να γνωρίσουν τι είναι ο ιός, πώς μεταδίδεται και πώς αντιμετωπίζεται.

Να εξοικειωθούν με τη χρήση του διαδικτύου και των ψηφιακών μέσων.

Να τους δοθεί η δυνατότητα να αποφασίσουν με ποιον τρόπο θα ερευνήσουν, ώστε ελευθέρα και αυτόβουλα να προσεγγίσουν το αντικείμενο.

Να αναπτύξουν και να καλλιεργήσουν τις καλλιτεχνικές τους δεξιότητες και να εκφραστούν μέσω της τέχνης.

Να αποτυπώσουν τις σκέψεις τους πάνω στο χαρτί ζωγραφίζοντας, σχεδιάζοντας μια αφίσα και κάνοντας ένα κολάζ.

Να χρησιμοποιήσουν υλικά που υπάρχουν στο σπίτι.

1ο Φύλλο εργασίας

1.Σχεδιάστε μια δικιά σας αφίσα με θέμα : «Μένουμε Σπίτι»

2. Με εικόνες από το διαδίκτυο μπορείτε να  και κάντε το δικό σας κολάζ. θέμα : Η τέχνη πολεμάει τον COVID-19