15.2.2022

Γλώσσα: Β.Μ κάναμε σελ. 9  και Τ.Ε κάναμε σελ. 6 και 7 (εκτός ασκ. 2 και 4). Μάθαμε ότι το ει μπαίνει στο τέλος όταν κάποιος κάνει κάτι.

Εργασίες Γλώσσα: Ανάγνωση σελ. 9  (καλά) και 10 το κειμενάκι πάνω (1 φορά)

Μπλε τετράδιο ασκήσεις με -ει όταν κάποιος κάτι κάνει.

Τ.Ε σελ. 7 κάνω ασκ. 2

Κόκκινο τετράδιο Α(3) + Ο την πρόταση από το Τ.Ε (ασκ. 3)

Το σκυλάκι θέλει να πάει σχολείο.

• Εξηγήσαμε ξανά ότι έχω ανοιχτό το βιβλίο που έχει την πρόταση που έχω Α + Ο και το κόκκινο τετράδιο και την πρώτη φορά την αντιγράφω από εκεί. Προσέχω να μην κάνω λάθος. Μετά μπορώ να κοιτάω από το κόκκινο τετράδιο. Θέλει προσοχή στην αρχή αλλά θα συνηθίσουμε. Είναι σημαντικό να μάθουν να αντιγράφουν από άλλη σελίδα καθώς βοηθάει στον οπτικό- κινητικό συντονισμό.
  • Επειδή σιγά σιγά θα συναντάμε και μεγαλύτερες προτάσεις μάθαμε τι κάνουμε όταν δε χωράει η πρόταση σε μία γραμμή. Αν δω ότι μια λέξη στο τέλος δε θα με χωρέσει να τη γράψω πάω στην κάτω γραμμή. ΔΕΝ μαθαίνουμε τώρα να χωρίζουμε λέξη σε συλλαβές. Θα μπερδευτούν αρκετά.

π.χ  Ο σκύλος θέλει να πάει

στο σχολείο.

ή ένα παιδί που κάνει μικρότερα γράμματα

Ο σκύλος θέλει να πάει στο

σχολείο

Μαθηματικά: Κάναμε κάποιες ασκήσεις από το Τ.Ε κεφάλαιο 25 σελ. 24-25  (ασκ. 1,2,3, 6)

Εργασίες Μαθηματικά: Φύλλο εργασίας

Ενημέρωση: Αύριο και την Πέμπτη μπορεί όποιος επιθυμεί να έρθει στο σχόλασμα για ενημέρωση. Την άλλη εβδομάδα επίσης Τετάρτη - Πέμπτη στο σχόλασμα.