Holidays and traditions of my city

Το 4ο Γυμνάσιο και συγκεκριμένα το A1,  στα πλαίσια του Εργαστήριου Δεξιοτήτων έλαβε μέρος στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα “Holidays and traditions of my city”, στο οποίο  συμμετείχαν 11 σχολεία από την Τουρκία (6), τη Γεωργία, τη Ρουμανία, την Ισπανία, τη Μολδαβία και την Ελλάδα.

Βασικός στόχος του προγράμματος αποτέλεσε η ανταλλαγή πληροφοριών για την πολιτιστική κληρονομιά και τις παραδόσεις της κάθε συμμετέχουσας χώρας.

Επιμέρους στόχοι του προγράμματος:

• η επαφή και η συνεργασία μαθητών/τριών διαφορετικών χωρών μέσω της κοινής πλατφόρμας European School Education Platform (ΕSEP)
  • η ανάπτυξη δεξιοτήτων έρευνας, αξιολόγησης, αξιοποίησης και παρουσίασης πληροφοριών
  • η απόκτηση διαπολιτισμικής κατανόησης και σεβασμού,
  • η βελτίωση των γλωσσικών δεξιοτήτων στην Αγγλική γλώσσα,
  • η ενίσχυση των ψηφιακών δεξιοτήτων, μέσω της χρήσης διαφορετικών ψηφιακών εργαλείων.

Δείτε εδώ την παρουσίαση του έργου: