ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΑΠΟΥΝΙΟΥ

Στα μέσα Νοεμβρίου 2023, το ΓΕ.Λ. Παμφίλων στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού έργου eTwinning, Λ.Α.Δ.Ι. (Λιόδεντρα – Αιωνόβια – Διαχρονικής – Ιστορίας), παρασκεύασε σαπούνια στο Εργαστήριο Χημείας του Σχολείου. Η ομάδα του έργου παρασκεύασε χειροποίητα σαπούνια, με απλά υλικά. Η διαδικασία ήταν εύκολη και ευχάριστη για όλους τους εμπλεκόμενους.

Η παρασκευή των σαπουνιών κινητοποίησε όλο το Σχολείο και μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί έσπευσαν να παρακολουθήσουν τη διαδικασία και να μας βοηθήσουν. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την εκπαιδευτικό των Οικονομικών του Σχολείου, κα Προκοπίου Άρτεμη και την εκπαιδευτικό των Μαθηματικών, κα Βαρουτίδου Αναστασία, για τη βοήθειά τους και για την παροχή εξοπλισμού και υλικών.

Ευχαριστούμε θερμά και τη Βιολόγο τους Σχολείου μας, κα Βελλέ Μαντώ, για την παραχώρηση του Εργαστηρίου Χημείας και την πολύτιμη βοήθειά της.

Δείτε την παρουσίαση της παρασκευής χειροποίητων σαπουνιών με αγνό ελαιόλαδο, ΕΔΩ.