“Η θάλασσα”

Κατά την Ελληνική Μυθολογία, η
 Θάλασσα ήταν αρχέγονη ιδεατή ανθρωπόμορφη θεότητα που κατέληξε δευτερεύουσα μετά τον Ποσειδώνα.Από την άποψη της Ναυτικής γεωγραφίας Θάλασσα καλείται η υγρή μάζα που καλύπτει τα 3/4 της επιφάνειας της Γης. Η τεράστια αυτή υγρή έκταση διακρίνεται σε επί μέρους εκτάσεις ανάλογα με τους χώρους που καταλαμβάνουν αυτές. Οι πολύ μεγάλες θαλάσσιες εκτάσεις ονομάζονται Ωκεανοί οι οποίοι και καταλαμβάνουν συνολική επιφάνεια 354 εκατομ. τετρ. χιλιόμετρα.Θαλάσσιες εκτάσεις μικρότερες των Ωκεανών που σχηματίζονται ανάμεσα σε νησιά ή σε μεγάλες εκτάσεις ξηράς ονομάζονται Θάλασσες (Μεσόγειος, Βόρειος, Αντιλλών). Όταν η έκτασή τους είναι ακόμη μικρότερη ονομάζονται πελάγη, όπως το Αιγαίο, το Ιόνιο κλπ. Όταν δε μια θαλάσσια έκταση περιορίζεται έντονα από τη ξηρά τότε ονομάζεται κόλπος.

Οι "Επτά Θάλασσες" ("Seven Seas" όπως στο ιδίωμα "sail the Seven Seas" [πλέει στις επτά θάλασσες]) είναι μια αρχαία φράση για όλους τους ωκεανούς του κόσμου.[1] Από τον 19ο αιώνα, ο όρος έχει ληφθεί να περιλαμβάνει επτά σώματα ωκεάνιου νερού:[2][3]

τον Αρκτικό Ωκεανό (Arctic Ocean)
τον Βόρειο Ατλαντικό Ωκεανό (North Atlantic Ocean)
τον Νότιο Ατλαντικό Ωκεανό (South

τον Ινδικό Ωκεανό (Indian Ocean)
το Βόρειο Ειρηνικό Ωκεανό (North Pacific Ocean)
το Νότιο Ειρηνικό Ωκεανό (South Pacific Ocean)
το Νότιο (ή Ανταρκτικό) Ωκεανό (Southern (or Antarctic) Ocean)
Ο Παγκόσμιος Ωκεανός είναι επίσης συλλογικά γνωστός ως 'η θάλασσα' ('the sea'). Ο Διεθνής Υδρογραφικός Οργανισμός (International Hydrographic Organization), καταγράφει άνω των 70 διακριτών σωμάτων νερού, ονόματι θάλασσες.[4]
Αυτα είναι τα πιο σημαντικά πράγματα που πρέπει να γνωρίζουμε για τη θάλασσα.🌅🌊🏖️

8 Comments on ““Η θάλασσα”

1. Όλα για την θάλασσα είναι εδώ εντυπωσιακό ότι πρέπει να ξέρουμε

• Ναι οντως…Ειδηκα αν ασχολησε με την θαλασσα ειναι ωραιο να μαθαινεις καινουρια πραγματα γι αυτην.

• Σε ευχαριστω που αφιερωσες χρονο στο να το διαβασεις!!❤

• Σε ευχαριστώ πολύ!🧡 Εννοείται πως θα δω το blog σου

2. Προς αργυρω : Σχολίασα στο ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ!Πραγματικά πολύ οργανωμένο blog και φαίνεται ότι ασχολήθηκες πολύ, μπραβο💜