ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Σαν ορισμός αθλητισμός είναι οι δραστηριότητες ,που είτε γίνονται ατομικά είτε ομαδικά με στόχο τη γύμναση του σώματος αποκτώντας και με τον τρόπο αυτό  προφανώς και μια ευπρεπή φυσική κατάσταση.

Ο αθλητισμός είναι ευρέως διαδεδομένος σε όλες τις χώρες του κόσμου .Είναι συνήθεια και χόμπι πολλών από μικρή ηλικία και εξασκείται πόσο μάλλον και στα σχολεία.

Εμφάνιση της εικόνας προέλευσης

Δίνει στους  μαθητές τη δυνατότητα να περνούν τον ελεύθερό τους χρόνο και όχι μόνο δημιουργικά .Είναι επίσης αποτρεπτικός παράγοντας όσον αφορά εθισμούς στο αλκοόλ αλλά ακόμη και στα ναρκωτικά.

Αρκετοί είναι και αυτοί που ασχολούνται επαγγελματικά με τον πρωταθλητισμό κερδίζοντας βραβεία ,νίκες , παίρνοντας σκληρά μαθήματα αλλά και εμπειρίες ζωής.Κάποιοι Έλληνες που εχουν βραβευθεί είναι οι εξής

ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ,1970

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ