Οι ανάπηροι και οι δυσκολίες που αντιμετοπίζουν καθημερινά

Τα άτομα με ειδικές ανάγκες αποτελούν το 10% του πληθυσμού. Είναι άνθρωποι με προσωρινές ή μόνιμες αναπηρίες.Οι ανάπηροι έρχονται καθημερινά αντιμέτωποι  με προβλήματα που τα θεωρούμε εύκολα και αντιμετοπίσημα.Τα κύρια προβλήματα τους ειναι η αδυναμία πρόσβασης σε κοινόχρηστους χώρους, δημόσια κτίρια και μέσα μεταφοράς, διακρίσεις στο εργασιακό περιβάλλον, αδυναμία ένταξης των παιδιών στη σχολική εκπαίδευση, είναι μερικά μόνο από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα ΑμεΑ στην Ελλάδα.

People with disabilities make up 10% of the population. They are people with temporary or permanent disabilities. Disabled people face daily problems that we consider easy and manageable. Their main problems are the inability to access public places, public buildings and means of transport, discrimination in the work environment, school education, are just some of the problems faced by people with disabilities in Greece.

Συντακτες: Λυδία Αλμαλίωτου, Δεσποίνα Βαλάση

(Επεξεργασία)