«Ποδηλατί-ΖΩ με Ασφάλεια»

Ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής των μαθητών/τριών της Β΄ & ΣΤ΄ τάξης του 10ου Δημ. Σχ. Πτολεμαΐδας  και του Γ2 τμήματος του 4ου Δημ. Σχ. Πτολεμαΐδας  με την επίσκεψη τους στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Πτολεμαΐδας. Για το πρόγραμμα με τίτλο: «Ποδηλατί-ZΩ με Ασφάλεια»  εργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί: Πουτακίδου Έλσα, Ελένη Ζυγούρη, Γκάτσου Ελένη, Μπιλιούση Σοφία, Μιχάλη Σίσιο με τους διευθυντές των σχολείων. Στη διαδρομή από το Σχολείο έως το Πάρκο  Κυκλοφοριακής Αγωγής συνόδευσαν τους μαθητές/τριες ο Αθλητικός Ποδηλατικός Σύλλογος Πτολεμαΐδας «ΑΣΣΟΣ». Εκεί τα τρία τμήματα των σχολείων εκπαιδεύτηκαν σε σταθμούς από το ενημερωτικό πρόγραμμα της Δημοτικής Αστυνομίας Πτολεμαΐδας με την υπεύθυνη Βάσω Μπαντέλα,  την υπεύθυνη  του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων Τάσας Σολαχίδου και τις βιωματικές δράσεις της Μάγκου Νατάσας.
Ο ενθουσιασμός των μαθητών/τριών από τη συμμετοχή τους στις βιωματικές δράσεις της ημέρας ήταν μεγάλος αφού το παιχνίδι τους έδωσε την ευκαιρία πέρα από τη μάθηση να διασκεδάσουν αλλά και να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα Ατόμων με Αναπηρία. Η Μαθητική Ημέρα Σωστής Κυκλοφοριακής Συμπεριφοράς  οργανώθηκε από το 4ο & 10ο Δημ. Σχ. Πτολεμαΐδας , το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων, τη Δημοτική Αστυνομία, τον Αθλητικό Ποδηλατικό Σύλλογο Πτολεμαΐδας «ΑΣΣΟΣ» και τη βοήθεια της Τροχαίας Πτολεμαΐδας.