Χρήσιμες πληροφορίες

🎉✨ ...και λίγα ....για τα μαθήματα.
1.Στην ελληνική γλώσσα, πιστεύω, ότι είμαστε αρκετά οργανωμένοι και πάμε καλά.
Η σύμβουλος είπε ότι στόχος όλων των σχολείων είναι να φτάσουν τα παιδιά τής πρώτης στα αυ ευ.. Τα μαθήματα θα επαναληφθούν όταν ανοίξουν τα σχολεία και τον Σεπτέμβρη θα γίνει πολύ καλή επανάληψη για να μπορέσουν τα παιδιά να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις της Β τάξης.
Οι δάσκαλοι που κάνουν ενισχυτική θα επιστρατευτούν να βοηθήσουν τα παιδιά που δεν είχαν καλή πρόσβαση στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση.
Εμείς , λαμβάνοντας υπόψη τα νέα δεδομένα και συνθήκες έχουμε ... βγάλει...την ύλη.
Δεν θα επαναπαυτούμε όμως.

Θα συνεχίσουμε ακολουθώντας το βιβλίο στα επόμενα μαθήματα και θα προσπαθήσουμε να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις και τις δεξιότητες των παιδιών μας στην αναγνωστική ευχέρεια, την κατανόηση, τη γραμματική, τη γραπτή και προφορική έκφραση.

2. Στα μαθηματικά, τολμώ επίσης να πιστεύω ότι τα πάμε αρκετά καλά.
Είμαστε όμως λίγο..πιο... χαλαροί..
Επίσης έχουμε το πρόβλημα ότι δεν έχετε στα χέρια σας τα επόμενα τεύχη των βιβλίων.
Για αυτό αποφασίσαμε να σας στέλνουμε τις σελίδες των παρακάτω μαθημάτων, απλά για να τις βλέπετε.
Επίσης να ακολουθήσουμε τη σειρά του βιβλίου στα μαθήματα που θα τα υποστηρίζουμε με διάφορες δραστηριότητες και υλικό.
Για να έχουμε και εμείς και εσείς έναν οδηγό και να μην πελαγοδρομούμε.
3.Τα πρώτα βήματα στο μέτωπο των τηλεδιασκέψεων, και πάλι θέλω να πιστεύω, ότι ήταν σχετικά επιτυχημένα.
Τα παιδιά μας, σε σχέση με την ηλικία τους, τα μέσα που διαθέτουμε και την απειρία των περισσότερων μας, ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ. Ο πρώτος στόχος των τηλεδιασκέψεων , με τη συνδρομή και των άλλων τρόπων επικοινωνίας,δηλαδή η <αμεσότερη επαφή> και η ψυχική ενδυνάμωση των παιδιών μας νομίζω ότι επιτευχθεί.Όμως είναι σίγουρο ότι πρέπει να εμπλουτιστούν με πολύ συγκεκριμένες σύντομες παρουσιάσεις και μικρές δραστηριότητες αλλιώς θα καταλήξουν βαρετές και ανώφελες.
Το επεξεργαζόμαστε....
Η σύμβουλος πρότεινε 2 φορές την εβδομάδα και όχι πάνω από μία ώρα, ίσως και λιγότερο για τα παιδιά της ηλικίας των Αστεριών μας.
Το πρόγραμμα θα το βρούμε σιγά σιγά, λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες και τις υποχρεώσεις όλων μας, όσο αυτό είναι εφικτό.

Καλό μήνα
                                                                                                                                           Φιλιά στα παιδιά