ΧΟΡΩΔΙΕΣ #ΜΕΝΟΥΜΕ_ΣΠΙΤΙ#

Όλον αυτό τον καιρό της καραντίνας, μια νέα μορφή χορωδίας και ορχήστρας ξεπροβάλλει σε παγκόσμιο επίπεδο: Είναι οι εικονικές χορωδίες και ορχήστρες! (Virtual choir-  virtual orchestra)

Στις εκτελέσεις αυτών των μουσικών συνόλων, καθένα από τα μέλη εκτελεί το καθορισμένο κομμάτι από το σπίτι του. Ο υπεύθυνος της παραγωγής ενώνει όλες τις προσπάθειες και δημοσιεύει το αποτέλεσμα. Είναι προφανές ότι η εκτέλεση του κομματιού θα πρέπει να διέπεται από πολύ αυστηρούς κανόνες, ώστε να μπορέσει να γίνει εύκολα ο συγχρονισμός!

Απολαύστε μερικές τέτοιες προσπάθειες:

MUSICATION: Ένα κανάλι με έξυπνο υλικό- ένα πολύτιμο εργαλείο για μουσικούς και δασκάλους!

Το Musication είναι ένα κανάλι στο Youtube με πολύτιμο υλικό, απαραίτητο στα χέρια κάθε μουσικού, αλλά και απλού δασκάλου. Καταφέρνει με πνευματώδη τρόπο να κρατά τεταμένη την προσοχή των μαθητών, ενώ ταυτόχρονα ασκεί με υποσυνείδητο τρόπο τους μαθητές στη ρυθμική και μελωδική αγωγή. Τα βασικά εργαλεία που χρησιμοποιεί είναι:

• Boomwhackers
  • Handbells
  • Κρουστά Orff
  • Και πολλή κίνηση και φαντασία!

Μπορείτε να επισκεφθείτε το κανάλι εδώ.

Οι τελευταίες τους δουλειές έχουν να κάνουν με την περίοδο του εγκλεισμού. Να ένα εκπληκτικό παράδειγμα:

Παρακάτω θα δείτε μερικά χαρακτηριστικά παραδείγματα της δουλειάς τους: