Ελληνικά

Φωτογραφία και επεξεργασία εικόνας – προγράμματα για κινούμενες εικόνες (Β τάξη)

Για να συνεχίσουμε με τα προγράμματα επεξεργασίας φωτογραφίας και ειδικότερα με τη δημιουργία gif (με τις φωτογραφίες που είχαμε βγάλει ή άλλες που θα βγάλετε μόνοι σας):

Ένα εύκολο πρόγραμμα online (δε χρειάζεται να κατεβάσετε και να εγκαταστήσετε) για να φτιάξετε gif είναι αυτό εδώ: Animated GIF Maker - Make GIFs from Images or Videos (υπάρχουν κι άλλα αν θέλετε να δοκιμάσετε, κάντε αναζήτηση make gif)

Στο control panel (δεξιά): Από το canvas size ρυθμίζετε το μέγεθος που θέλετε να έχει το τελικό gif και από το speed ρυθμίζετε την ταχύτητα (έχει και παράθυρο preview για να βλέπετε πως αλλάζει όταν μετακινείτε τη μπάρα ταχύτητας)
Το repeat time αφήστε το στο 0 για να παίζει σε λούπα (συνεχή επανάληψη).
Από κάτω έχει επιλογές τι θέλετε να εξάγετε: μπορεί να εξαχθεί σε gif ή σε βίντεο. (Αν θέλετε 2 gif που κάνατε να τα ενώσετε, έχει επίσης τέτοια επιλογή.)
Αν θέλετε μετά να ανεβάσετε το gif σε μια πλατφόρμα για να στέλνετε το λινκ εύκολα και να το ανεβάζετε στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης κλπ, υπάρχει αυτή η πλατφόρμα, που δε χρειάζεται εγγραφή: GIPHY | Search All the GIFs & Make Your Own Animated GIF
Στην πάνω γραμμή μενού έχει ένα κουμπί upload, από εκεί ανεβάζετε το τελικό gif σας (κι αυτή η πλατφόρμα δίνει δυνατότητα να φτιάξετε gif επίσης, αν πατήσετε το κουμπί create). Στη συνέχεια επιλέγετε το σύνδεσμο για να τον στείλετε ή να τον ποστάρετε κάπου.
Καλή επιτυχία!!
Ένα παράδειγμα σχολικού animation με φωτογραφίες, που μετατράπηκαν σε βίντεο:

Animation Project - Music School of Kalamata