Updated on February 19, 2024
Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου
Γλώσσα
Δεν προχωρήσαμε παρακάτω, επειδή γράψαμε το Διαγώνισμα. Αύριο ΔΕ φέρνουμε Ανθολόγιο. Θα συνεχίσουμε στην επόμενη ενότητα του βιβλίου μας.
Θα πρέπει, όμως, να προχωρήσουμε τα βιβλία που έχουμε δανειστεί από τη βιβλιοθήκη. Σήμερα έδωσα στα παιδιά και ένα φυλλάδιο με εργασίες για τα βιβλία που διαβάζουμε. Στο συγκεκριμένο φυλλάδιο πρέπει να γράψουν τον τίτλο και τον συγγραφέα του βιβλίου, να ζωγραφίσουν σκηνές από το βιβλίο και να γράψουν μία σύντομη περίληψη του βιβλίου. Μπορούμε να το βρούμε εδώ: https://files.e-me.edu.gr/s/jZZKzPweFtsbAdi
Μαθηματικά
- Τετράδιο Εργασιών: ασκήσεις α, β, γ, δ, ε στη σελίδα 31. Την α, τη β και τη μισή δ (τους αριθμούς-στόχους) τις κάναμε στο σχολείο.