Letter O, o

A. Letter O, o. Θα μιλήσουμε για την καθημερινότητά μας αλλά χωρίς τον κορονοϊό! Αλλά πρώτα ας δούμε το τραγούδι μας και τον ήχο -ο-!

B. Ακούμε και γράφουμε το λεξιλόγιο!

o'clock - ακριβώς

rock - περνάμε καλά, χορεύουμε

'round the clock - όλη την ώρα!

tonight - απόψε

C. Ας δούμε τώρα τα παιχνίδι μας με δραστηριότητες που κάνουμε καθημερινά! Θυμηθείτε: τα παιχνίδια θέλουν συγκέντρωση, παρατηρητικότητα και προσοχή! Σε κάθε περίπτωση, οι αριθμοί και τα ρολόγια σε κάθε εικόνα μας βοηθάνε! Και θυμηθείτε επίσης ότι δεν χρειάζεται να καταλαβαίνουμε τα πάντα στα αγγλικά: οι λέξεις κλειδιά θα μας βοηθήσουν!

Ακούμε και παρατηρούμε τις δραστηριότητες:

• ξυπνάω

• πάω σχολείο
  • κάνω μαθηματικά
  • επιστρέφω σπίτι
  • τρώω μεσημεριανό
  • κάνω τις ασκήσεις μου
  • παίζω με τους φίλους μου
  • κάνω ντους
  • πάω για ύπνο

Άσκηση C1:ακούμε ολόκληρο το κείμενο προσεκτικά και παρατηρούμε τις εικόνες από κάτω! Στη συνέχεια προσπαθούμε να βάλουμε τις δραστηριότητες που κάνουμε καθημερινά, στη σειρά (σέρνοντάς τες με το ποντίκι ή το δάχτυλο). Πατώντας το μεγάφωνο, πάνω δεξιά της εικόνας ακούμε ξανά τη δραστηριότητα για να μας βοηθήσει να τις βάλουμε σε σειρά. Τέλος πατάμε το κουμπί του ελέγχου για να δούμε πως τα πήγαμε:

Ακούστε το κείμενο εδώ:

Άσκηση C2: και μια πιο δύσκολη δραστηριότητα με βάση το παραπάνω κείμενο, παίζουμε το γνωστό μας παιχνίδι μνήμης: ταιριάζουμε τα κείμενα με τις εικόνες!

D. Πάμε να δούμε και κάποιες καινούριες λέξεις:

eleven - 11

twelve - 12

half past - και μισή

Τα ηχητικά αρχεία προέρχονται κυρίως από:

WordReference.com

LONGMAN