Unit One: Lesson Two – My timetable, Part II: school subjects & school rooms!

Σε αυτή την ενότητα θα συνεχίσουμε με το δεύτερο μέρος του μαθήματος (PART II)! Συνεχίζουμε τις δραστηριότητες για να θα μάθουμε τα σχολικά μαθήματα και να δούμε τελικά τι συγκρατήσαμε από αυτή την ενότητα! Ελπίζω να σας αρέσει. Καλή συνέχεια!

Α. έχουμε για βοήθημα μαζί με το βιβλίο μας το School (picture dictionary). για να θυμηθούμε όχι μόνο λέξεις από τα αντικείμενα της τάξης μας, αλλά και τους χώρους του σχολείου και του προαυλίου μας!

Β. Πάμε να δούμε το λεξιλόγιο (vocabulary)

year - χρόνος, χρονιά

month - μήνας

timetable - πρόγραμμα

favourite - αγαπημένος, η, ο

(school) subjects - (σχολικά) μαθήματα

like - μου αρέσει

because - επειδή

learn - μαθαίνω (εγώ)

about - για, σχετικά

ancient - αρχαίος, α, ο

Greece - Ελλάδα

what about you? - εσύ;

Break - διάλειμμα

The school subjects

History - Ιστορία

Language - Γλώσσα

Maths - Μαθηματικά

Religious Education (R.E.) - Θρησκευτικά

Physical Education (P.E.) - Φυσική Αγωγή (Φ.Α.)

Environmental Studies - Μελέτη Περιβάλλοντος

Art - Καλλιτεχνικά

Music - Μουσική

English - Αγγλικά

Geography - Γεωγραφία

ICT - (Information & Communication Technology)|IT - Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές (Η/Υ) - computers

Science - Φυσική/Χημεία

Drama - Θεατρική Αγωγή

Flexible Zone Project - Ευέλικτη Ζώνη

C. Διαβάζουμε (μαθαίνουμε) πολύ καλά και το επόμενο θέμα της γραμματικής μας στο Appendix II: my grammar corner - 1.2. Το ρήμα have got:

κι ας παίξουμε με την παρακάτω άσκηση:

D. Παίζουμε το παιχνίδι: My timetable (mystery game). Προσπαθούμε να βοηθήσουμε τον Andrew να θυμηθεί τα μαθήματά του σήμερα! Πατάμε πάνω στους συμμαθητές του και τις συμμαθήτριές του, ακούμε τα αγαπημένα τους μαθήματα και πότε τα έχουν και σχηματίζουμε έτσι το πρόγραμμα της μέρας! Let's talk about favourite subjects then!

E. συνεχίζουμε το παιχνίδι του British Council:

F. Τέλος, παίζουμε με την ορθογραφία και γράφουμε τα μαθήματα (δοκιμάζουμε όσες φορές θέλουμε!) και δοκιμάζουμε ένα φύλλο εργασίας του British Council!

G. και μια δραστηριότητα αυτοαξιολόγησης: πατήστε στο παρακάτω φύλλο

One Comment on “Unit One: Lesson Two – My timetable, Part II: school subjects & school rooms!

1. Δε θυμόμουν καλά την ορθογραφία των μαθημάτων, αλλά τα κατάφερα τελικά. Μου άρεσαν πολύ τα παιχνίδια.

Βιβιάννα χαίρομαι πάρα πολύ που τα παιχνίδια σε βοήθησαν να θυμηθείς! Είναι πράγματι σημαντικό να κάνουμε επαναλήψεις τελικά! 🙂