Unit three: This is where I live – lesson 1: My country

In this unit we are talking about geography (countries, nationalities and flags) and practicing landform terms and listening tasks. Σε αυτό το κεφάλαιο θα ασχοληθούμε με την γεωγραφία (χώρες, εθνικότητες και σημαίες), θα εξασκήσουμε γεωγραφικούς όρους και θα κάνουμε ακουστικές δραστηριότητες!

lesson 1: My country

A. Ας μιλήσουμε για χώρες, πρωτεύουσες και εθνικότητες! Let's talk about countries, capital cities and nationalities!

Countries - Χώρες Capital Cities - Πρωτεύουσες Nationalities - Εθνικότητες

England - Αγγλία

Greece - Ελλάδα

(Hellas)

Egypt - Αίγυπτος

Italy - Ιταλία

Spain - Ισπανία

China - Κίνα

Cyprus - Κύπρος

Albania - Αλβανία

London - Λονδίνο

Athens - Αθήνα

Cairo - Κάιρο

Rome - Ρώμη

Madrid - Μαδρίτη

Beijing - Πεκίνο

Nicosia - Λευκωσία

Tirana - Τίρανα

English - αγγλικός, ή, ό (Άγγλος)

Greek - ελληνικός, ή, ό (Έλληνας)

(Hellenic)

Egyptian - αιγυπτιακός, ή, ό (Αιγύπτιος)

Italian - ιταλικός, ή, ό (Ιταλός)

Spanish - ισπανικός, ή, ό (Ισπανός)

Chinese - κινεζικός, ή, ό (Κινέζος)

Cyrpiot - κυπριακός, ή, ό (Κύπριος)

Albanian - αλβανικός, ή, ό (Αλβανός)

B. Vocabulary - λεξιλόγιο:

country - χώρα

university - πανεπιστήμιο

C. Let's start with games

D. Guessing game!

E. Για την επόμενη δραστηριότητα πρέπει να πάμε στο Appendix IV του βιβλίου μας και να συμβουλευτούμε τους χάρτες: 1 (the United Kingdom), 2 (Map of Europe) και 3 (World map)!

F. Listening task (exercise 5):

You are a postman and you've got letters for Andrew, Nick, Betty and Sophia from their pen friends, but you don't know which letter is for whom. Listen to the children talking about their pen friends and write the nationalities.(Θυμηθείτε: το πρώτο γράμμα είναι κεφαλαίο αλλά αν δεν μπορείτε να το βρείτε δεν θα σας το πάρει λάθος! Επίσης αν δεν μπορείτε να γράψετε καθόλου τις λέξεις, γράψτε τες στο τετράδιο και πατήστε το κουμπί  "Check" και μετά "Show solution" για να εμφανιστεί η λύση και να δείτε τι κάνατε!)

G. Flags! Match the flags  to the names of the countries!

H. Geography Freaks: let's play with flags! Ας παίξουμε ένα παιχνίδι με τις σημαίες! Εδώ θα βρείτε αλφαβητικά όλες τις σημαίες του κόσμου! Ανοίξτε ένα παράθυρο με τις σημαίες αλφαβητικά παραπάνω, και σε ένα άλλο, το παιχνίδι World: Flags - Flag Quiz Game και αναζητήστε τις σημαίες που σας ζητάει το παιχνίδι και πατήστε πάνω τους!  Και για όποιους/όποιες θέλουν πιο δύσκολο παιχνίδι, παίξτε το ίδιο παιχνίδι αλλά την πιο δύσκολη έκδοση: World: Flags (Difficult Version) - Flag Quiz Game, και για τους λάτρεις της γεωγραφίας: World Geography Games. Δεν μας τρομάζει ο χρόνος που τρέχει! Ελπίζω να σας αρέσει! Καλή επιτυχία!

I. Grammar! Μια μικρή παρατήρηση από το Appendix II: my grammar corner: 3.1 Πώς ρωτάμε από πού είναι κάποιος. Για να ρωτήσουμε από που κατάγεται κάποιος λέμε: "Where are you from?"!

2 Comments on “Unit three: This is where I live – lesson 1: My country

1. Εξαιρετικές δραστηριότητες, παιγνιώδους χαρακτήρα, που αντικατοπτρίζουν την ενότητα του βιβλίου και ενθαρρύνουν την ενεργή συμμετοχή του μαθητή!

Αγαπητή Πηνελόπη: χαίρομαι πολύ επειδή την άποψή σου την εκτιμώ ιδιαίτερα και ειλικρινά μου δίνει κουράγιο κι επιθυμία να συνεχίσω! 🙂

2. Ηταν καταπληκτικό το μάθημα.Αλλάαυτο που το κάνει να είναι τέλειο είναι πως το έχετε κανει να ειναι σαν παιχνιδι και αυτο το κανει να ειναι ποιο διασκεδαστικο.💖💖💖💖💖

Αρετή μου πόσο χαίρομαι που σου αρέσει 🙂 έτσι θα είναι όλα τα μαθήματα 🙂 ελπίζω να είσαι πολύ καλά! 💖