Καθήκοντα 8-3-2021

Μαθηματικά:

Από το φυλλάδιο μόνο τις ασκήσεις 1 και 3. Λύσεις των προηγούμενων ασκήσεων εδώ κι εδώ.

Επίσης σήμερα μιλήσαμε για τον σχολικό εκφοβισμό:

Σχολικό εκφοβισμό συνιστά η διαρκής βία -σωματική ή ψυχολογική -που διεξάγεται από ένα παιδί ή μία ομάδα παιδιών εναντίον κάποιου παιδιού, το οποίο δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του στην παρούσα κατάσταση. O σχολικός εκφοβισμός (bullying) με άλλα λόγια είναι μια μορφή επιθετικής συμπεριφοράς, κατά κανόνα εσκεμμένη και επιζήμια. Συχνά είναι επίμονη, κάποιες φορές συνεχιζόμενη επί εβδομάδες, μήνες ή χρόνια.

Τι μπορώ να κάνω για να αντιμετωπίσω κάποιον που με εκφοβίζει;

● Μην το κρατάς μυστικό. Πες το σε κάποιον ενήλικα που εμπιστεύεσαι και ζήτησε τη βοήθειά του. Μπορεί να είναι ο γονιός σου, ένας δάσκαλος, ο διευθυντής του σχολείου, ο προπονητής σου.

● Όταν δέχεσαι τέτοια συμπεριφορά, μείνε ήρεμος. Προσπάθησε να μη δείξεις θυμό ή φόβο. Τα άτομα που ασκούν εκφοβισμό αποζητούν την αντίδρασή του θύματος. Τους αρέσει να βλέπουν ότι σε αναστατώνουν. Αν δεν αντιδράς όπως περιμένουν, μπορεί να βαρεθούν και να σταματήσουν.

● Αγνόησε αυτούς που σε εκφοβίζουν. Όσο δεν νιώθεις άσχημα μ’ αυτά που σου κάνουν ή σου λένε, τόσο τους αποδυναμώνεις.

● Γίνε μέλος μιας ομάδας. Έτσι θα κάνεις νέους φίλους και θα έχεις μεγαλύτερη υποστήριξη.

Τα βίντεο που είδαμε μαζί καθώς και το παιχνίδι, θα τα βρεις στους παρακάτω συνδέσμους

Το παιχνίδι με τα μήλα

Σταματήστε τον σχολικό εκφοβισμό

Ο Μυτόγκας

Ο Λυκοτοσοδούλης και η Φοβεροσκουφίτσα

Το τραγούδι

Το παιχνίδι που παίξαμε

3 thoughts on “Καθήκοντα 8-3-2021

• 8 March 2021 at 19:02
    Permalink

Κυρία Ελένη εμένα το φυλλάδιο τον μαθηματικών δεν μου ανοίγει δηλαδή το πατάω και δεν γίνετε τίποτα

• 8 March 2021 at 21:01

KURIA EKANA TA MATIMATA OLA POU MAS BALATE😍

• 9 March 2021 at 10:03
      Permalink

ΕΙΡΗΑΔΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΞΑΝΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΤΙΣΕΙΣ Η ΑΛΛΙΟΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΥΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΕΛΕΚΙΑ ΓΙΑ ΠΙΣΟ ΘΑ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΣΗΜΑ ΜΕ ΤΟ (RELOAD) ΘΑ ΤΟ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΚΑΝΩ. ΕΠΕΙΣΗΣ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΣΤΗΝ ΕΙΡΗΑΔΝΗ.
      ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΚΑΝΩ.

ΚΥΡΙΑ ΕΛΕΝΗ ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΚΙ ΕΣΕΙΣ.
      ΚΑΙ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΜΕΤΑΛΙΟ