Προετοιμασία για την πρώτη μας τηλεδιάσκεψη (Μέρος2)

Οι μαθητές συνεργάστηκαν μεταξύ τους  και με την βοήθεια WEB2.0 εργαλείων όπως τα Google Docs δημιούργησαν τα κείμενα των παρουσιάσεων τους. Για την οργάνωση των ομάδων μαθητών, χρησιμοποιήθηκε το webex για την σύγχρονη επικοινωνία (επεξηγήσεις και συντονισμό), οι e-me και η e-class  για την ασύγχρονη επικοινωνία και τις δυνατότητες ανάθεσης εργασιών που παρέχουν.  Οι περισσότερες φωτογραφίες, λόγω του κλεισίματος των σχολείων αντλήθηκαν από το διαδίκτυο αλλά και από τα προσωπικά αρχεία των εκπαιδευτικών. Οι εκπαιδευτικοί των δύο σχολείων συνεργάστηκαν για να συντάξουν το σενάριο διδασκαλίας της πρώτης τηλεδιάσκεψης.

Παρακάτω η παρουσίαση των μαθητών του Ε1 , 2ου Δ.Σ Νέας Φιλαδέλφειας(πατήστε πάνω στην εικόνα για να ανοίξει):