Φέτος το τμήμα μας συμμετέχει για πρώτη φορά σε ένα e Twinning έργο, με τίτλο «eat healthy, be happy». Πρόκειται για  μια ευρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας σχολεία από  ευρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση ψηφιακών εργαλείων  συνεργάζονται σε συγκεκριμένη πλατφόρμα, ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Η δράση eTwinning δίνει στα συνεργαζόμενα σχολεία την ευκαιρία να μάθουν μαζί, να μοιραστούν τις απόψεις τους και να δημιουργήσουν καινούργιες φιλίες.

Στo έργο eat healthy, be happy  συμμετέχουν τα εξής νηπιαγωγεία:

3ο Νηπιαγωγείο Περαίας

12ο Νηπιαγωγείο Καλαμαριάς, Τμήμα 1 και 2

37ο Νηπιαγωγείο Θεσσαλονίκης, Τμήμα 1 και 2

3ο Πειραματικό Νηπιαγωγείο Θεσσαλονίκης

Νηπιαγωγείο Χρυσαυγής Λαγκαδά, Τμήμα 1 και 2

1ο Νηπιαγωγείο Καλλικράτειας

1ο  Νηπιαγωγείο Κορινού

Νηπιαγωγείο Αυλωναρίου Ευβοίας

9ο Νηπιαγωγείο Τρίπολης

Νηπιαγωγείο Άνω Κώμης Κοζάνης

Στόχοι του έργου είναι να γνωρίσουν τα παιδιά:

• τις ομάδες των τροφών  και τα θρεπτικά συστατικά τους(πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, βιταμίνες, έλαια και λίπη).
  • τη σημασία του να τρώμε απ’ όλες τις τροφές και ότι κάποιες τροφές είναι καλύτερες από άλλες
  • την πυραμίδα της μεσογειακής διατροφής και το πως να φτιάξουμε ένα ισορροπημένο, υγιεινό πιάτο για κάθε γεύμα της ημέρας
  • τη σημασία της σωματικής άσκησης

Επιπλέον τα παιδιά θα εξοικειωθούν με τον προγραμματισμό καθώς θα ενσωματωθούν στις εκπαιδευτικές δράσεις επιδαπέδια ρομπότ  (Kids First Coding & Robotics, Beebot, colby) με στόχο την ανάπτυξη της υπολογιστικής σκέψης και την ικανότητα επίλυσης προβλημάτων. Σε επίπεδο κοινωνικών δεξιοτήτων τα παιδιά θα εργαστούν σε ομάδες, θα συνεργαστούν με άλλα νηπιαγωγεία θα παράξουν υλικό και θα ενημερώσουν για την υγιεινή διατροφή την ευρύτερη κοινότητα.