Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου) και κατά τη διάρκεια της σύγχρονης εξ αποστάσεως διδασκαλίας, ξεκινήσαμε όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία, μια σκυταλοδρομία συγγραφής ενός παραμυθιού με θέμα την υγιεινή διατροφή. Στη συνέχεια, κατά τη διάρκεια της δια ζώσης διδασκαλίας, κάθε τμήμα εικονογράφησε το κομμάτι της ιστορίας που έγραψε και σχεδίασε μια διαδρομή με το ρομπότ. Τέλος  έγινε ψηφοφορία με τη συμμετοχή όλων των σχολείων για τον τίτλο του βιβλίου, που τελικά είναι :"Ψάξε μάγισσα να βρεις το μυστικό της υγιεινής διατροφής" , που προτάθηκε από το Νηπιαγωγείου του Κορινού. Το εξώφυλλο έγινε με τις εικονογραφήσεις όλων των σχολείων.

Μπορείτε να απολαύσετε το συνεργατικό, ψηφιακό μας βιβλίο πατώντας πάνω στην παρακάτω εικόνα