ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣ ΑΠΟ 650π.Χ. – 527 π.Χ.

Η  αρχαία Αθήνα αποτέλεσε  το λίκνο της Δημοκρατίας.Έτσι φτάσαμε στη σημερινή εποχή που κυβερνούμαστε από νόμους απέναντι στους οποίους όλοι είμαστε ίσοι και ο καθένας πολίτης μπορεί να ασχοληθεί με τα θέματα που απασχολούν την πόλη και τη χώρα του, λέγοντας τη γνώμη του ελεύθερα,  ψηφίζοντας αντιπροσώπους για να τον εκπροσωπήσουν ή αναλαμβάνοντας ο ίδιος πολιτική δράση.

Ας δούμε, όμως, κάποιους πολιτικούς άνδρες της αρχαίας Αθήνας, οι οποίοι με κάποιον τρόπο ο καθένας, ανέλαβαν επίσημη πολιτική δράση και οι πράξεις τους είχαν  άμεσο αντίκτυπο (=επηρέασαν) τους συμπολίτες τους  εκείνη την εποχή, αλλά και οδήγησαν μέσα από τις ιδέες του και τις αντιδράσεις των πολιτών στην πιο δίκαιη και  εκλεπτυσμένη μορφή διακυβέρνησης ενός κράτους: στη Δημοκρατία της εποχής του Περικλή, βάσει της οποίας τα σύγχρονα κράτη ασκούν την εξουσία τους απέναντι στους πολίτες τους.

*Λίκνο: κυριολεκτικά = η κούνια του μωρού, μεταφ. ο τόπος που γεννήθηκε κάτι σπουδαίο)

Αντιγράψτε τον σύνδεσμο από την πλατφόρμα στο e-me content