31-03-21

Έγινε ακριβώς έτσι, όπως το ’ λεγαν ο Γιάννης κι ο Αχιλλέας , όπως το ’χε πει κάποτε
κι ο τρελός με τις πιτζάμες. Γέμισαν τα ντουβάρια με μεγάλα κόκκινα και πράσινα
γράμματα κι όταν η Αθήνα είχε γίνει απέραντο αλφαβητάριο, τότε κουβάλησαν στα
σχολεία κάτι τεράστια μαύρα καζάνια .
Στου Πέτρου το σχολείο, στο άδειο γκαράζ, άρχισαν πάλι τα μαθήματα και τώρα δεν
απουσιάζει σχεδόν κανένα παιδί, γιατί, αν λείψει, χάνει το συσσίτιο. Κάθε μεσημέρι
καταφθάνει ένα κάρο και ξεφορτώνει το Δάμονα και το Φιντία . Ο Δάμων και ο
Φιντίας είναι δυο καζάνια μαύρα σαν πίσσα που αχνίζουν… Την πρώτη μέρα που τα
περίμεναν κανένα παιδί δεν είχε νου για μάθημα κι ο κύριος Λουκάτος άρχισε να
τους διαβάζει κάτι ιστορίες από ένα βιβλίο.
…«Στα παλιά τα χρόνια, στην αρχαία Αθήνα, υπήρχανε δυο αχώριστοι φίλοι. Ο
Δάμων κι ο Φιντίας…»
-Έρχονται! Έρχονται! Ακούστηκε μια ψιλή φωνούλα από την άκρη της τάξης.
Ήταν ένα μικρό κοριτσάκι που παραμόνευε από τη χαραμάδα της μεγάλης πόρτας
και είδε να καταφθάνουν, όχι βέβαια ο Δάμων και ο Φιντίας, αλλά τα καζάνια με το
συσσίτιο, που έτσι τους έμεινε το όνομα .
Άλκη Ζέη, Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου (απόσπασμα)

1)ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΕΙΜΕΝΟ ΒΡΕΣ ΟΣΑ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΑ ΡΗΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ  ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΥΣ(ΓΡΑΨΕ ΡΗΜΑ- ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ-Α)

ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΛΕΤΗ.ΠΑΝΤΩΣ ΦΑΙΝΕΣΤΕ ΕΥΦΥΕΙΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ.             ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΤΕ ΑΡΙΣΤΟΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΘΕΩΡΕΙΣΤΕ  ΔΙΑΝΟΙΕΣ .ΜΕ ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΓΙΝΕΤΕ ΜΙΚΡΟΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ.

2) ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΑ ΣΥΝΔΕΤΙΚΑ ΡΗΜΑΤΑ  ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΑ ΤΟΥΣ.

3)ΞΕΧΩΡΙΣΕ ΑΠ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ  ΤΟ ΠΟΙΗΤΙΚΟ ΑΙΤΙΟ  ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΡΡΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ.

ΠΗΓΑΜΕ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙ.                                                                                                                                                                                                             ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΧΤΥΠΗΘΗΚΕ ΑΠ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ.                                                                                                                                                                                                            ΟΙ ΙΝΔΙΑΝΟΙ ΚΑΤΑΓΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ.                                                                                                                                                                                                       ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ, ΤΑ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΑ ΨΗΦΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ.

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΣΗΜΕΡΑ:  ΛΑΡΙΣΑ:   ΕΛΑΧΙΣΤΗ:- 3C         ΜΕΓΙΣΤΗ:10C

ΛΙΤΟΧΩΡΟ:    >>   >> :-1C         >>      >>  :6C

ΦΛΩΡΙΝΑ:      >>   >> -5C          >>       >>  :4C

ΓΡΑΨΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ  ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΤΗΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ  ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ.

>>            >>                      >>              >>        >>        >>    >>          >>             ΤΗΣ  ΦΛΩΡΙΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ.

>             >>                       >>             >>      >>           >>     >>    >>    >>           ΤΟΥ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ     ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ.

ΠΟΣΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ(13 C) ΑΠΟ ΤΟ JUNEAU ALASKA (-6C)

ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΞΗΣ ΤHΣ ΑΙΘΑΝΟΛΗΣ(ΑΛΚΟΟΛΗ) ΕΙΝΑΙ -117c EΝΩ  ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΒΡΑΣΜΟΥ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ 78C.ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ;