Κεφάλαιο 26ο – Ο ρόλος των ηφαιστείων και των σεισμών στις αλλαγές της φύσης

Δραστηριότητες Επέκτασης:

35 Comments on “Κεφάλαιο 26ο – Ο ρόλος των ηφαιστείων και των σεισμών στις αλλαγές της φύσης

1. Όπως μάθαμε παιδιά, η Ελλάδα είναι μια σεισμογενής χώρα. Για το λόγο αυτό πρέπει να γνωρίζουμε τους κανόνες αντισεισμικής προστασίας! Γράψτε ένα μέτρο προστασίας που πρέπει να εφαρμόζουμε στο σπίτι μας πριν ή κατά τη διάρκεια του σεισμού ώστε να είμαστε προετοιμασμένοι!

• ΜΕΝΤΙΖΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Θα πρέπει να έχουμε προετοιμάσει ένα κουτί πρώτων βοηθειών, φακό και σφυρίχτρα.

• Πολύ σωστή και χρήσιμη η πρότασή σου, Γιάννη! Μπράβο!

• Να έχουμε κουτί πρώτων βοηθειών και να μπαίνουμε κάτω από ένα τραπέζι

• Ωραία, Κωνσταντίνε!! Πολύ σωστές οι ιδέες σου!

• Να έχουμε οπωσδήποτε πράγματα πρώτων βοηθειών και να είμαστε πάντα ψύχραιμοι σε τέτοιες καταστάσεις

• Μπράβο, Μαρία! Πολύ σωστές και οι δικές σου ιδέες!

• Μόλις αρχίσει ο σεισμός πρέπει να μείνουμε είρεμη και να τρέξουμε κάτι από ένα τραπέζι αλλά όχι γιαλυνο γιατί το γυαλί θα σπάσει

• Μπράβο Παναγιώτη! Πολύ σωστή η παρατήρησή σου!!

• Θα πρέπει να έχουμε μια τσάντα με φαγητό, νερό κ.τ.λ αυτό πριν τον σεισμό.
      Κατά την διάρκεια του σεισμό πάμε κάτω από ένα γερό έπιπλο και περιμένουμε να σταματήσει, όταν σταματήσει τότε κατεβενουμε κάτω με την σκάλα και πάμε σε έναν
      ανοιχτό χορό μακριά από δέντρα κ.τ.λ ❣️

2. Να γνωρίζουμε τα τηλεφονα προτης αναγκης π.χ πιροσβεστική,αστινομια και νοσοκομια

• Εξαιρετικά, Αδαμαντίνη!! Είναι απαραίτητο να γνωρίζουμε τα τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης!
      Μπράβο σου!

3. Πρέπει να έχουμε μία τσάντα με όλα τα απαραίτητα πράγματα,να ξέρουμε πως να προστατευτούμε και να ξέρουμε όλα τα απαραίτητα τηλέφωνα. 😃

• Μπράβο σου, Γεωργία!! Πολύ σωστά όλα τα μέτρα πρόληψης που μας αναφέρεις!

4. Όταν γίνει ένας σεισμός πρέπει να πάμε κάτω απο ένα τραπέζι μέχρι να σταματήσει ο σεισμός και να μην είμαστε κοντά σε παράθυρα ,καθρέφτες και φωτιστικά για να μην τραυματιστούμε.

• Μπράβο, Κωνσταντίνα!! Ακριβώς έτσι πρέπει να ενεργούμε σε περίπτωση σεισμού όταν είμαστε στο σπίτι!

5. Συμφωνώ και εγώ με την Αδαμαντίνη και τον Γιάννη. Θα πρέπει να έχουμε ένα βαλιτσακι πρώτων βοηθειών που να περιέχει μπουκάλι με νερό, φακό, σφυρίχτρα και να ξέρουμε όλα τα τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης.😀

6. Πολύ ωραίο το μάθημα. Ήταν πολύ ενδιαφέρον. Επίσης δεν ήξερα ότι η Ελλάδα είναι η έκτη σεισμογενή χώρα σε όλο τον κόσμο και πως είναι η πρώτη χώρα στην Ευρώπη!!!😯

7. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Θα πρέπει να έχουμε ένα κουτί πρώτων βοηθειών, ένα μπουκάλι με νερό και όταν γίνει ο σεισμός να κρατούμε κάτω από ένα γέρο τραπεζι

• Πολύ σωστές οι συμβουλές σου, Κωνσταντίνε!! Μπράβο!

8. Όταν γίνει σεισμός πρέπει να έχουμε φακό , σφυρίχτρα ,ραδιόφωνο για να ακούμε τις ειδήσεις , τα τηλέφωνα έκτατης ανάγκης και ένα βαλιτσάκι πρώτων βοηθειών.

• Πολύ σωστές και οι δικές σου προτάσεις, Δημήτρη! Μπράβο σου!!

9. Σε περίπτωση σεισμου θα πρεπει να έχουμε μια τσάντα με τα απαραίτητα όπως είπε ο Γιάννης, να ξέρουμε να απαραίτητα τηλέφωνα όπως είπε η Αδαμαντινη και σε περίπτωση που είμαστε έξω να καληφθουμε με κάτι και να προσεχουμε πολυ μην πεσει κάτι πανω μας αν είναι πολλα τα ρίχτερ

• Πολύ σωστά, Εύα!! Συμφωνούμε με όλα όσα ανέφερες!

10. Όταν γίνει σεισμός πρεπει να παμε κάτω από ένα τραπέζι ή στην ταράτσα για περισσότερη προστασία και πριν γίνει ο σεισμός να έχουμε έτοιμη μια τσάντα με όλα τα απαραίτητα που μπορεί να χρειαστούμε

• Πολύ σωστά, Ζωή! Πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι και σε περίπτωση σεισμού να ενεργήσουμε με ψυχραιμία, προφυλάσσοντας τον εαυτό μας!

11. Να έχουμε πάντα έτοιμη μία τσάντα με νερό, φακό και σφυρίχτρα και μόλις αντιληφθούμε τον σεισμό να πάρουμε την τσάντα και να μπούμε κάτω από ένα γερό τραπέζι.

• Μπράβο, Χρυσόστομε! Ετοιμότητα και ψυχραιμία!

12. ΑΡΧΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

Άμα γίνει ποτέ σεισμός που ελπίζω όχι θα πρέπει να έχεις προετοιμάσει ένα τσαντάκι με τα απαραίτητα όπως είπαν οι συμμαθητές μου και τα τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης . Επίσης θα πρέπει να προσέχουμε να είμαστε σε κάποιο μέρος όπου δεν θα πέσει κάτι πάνω μας.

• Πολύ σωστά, Αναστασία! Όλοι το απευχόμαστε, αλλά η πρόληψη και η γνώση σώζουν ζωές! 😉

13. Σε περίπτωση σεισμού πρέπει πάντα να είμαστε ψιχρεμη και να έχουμε ένα κουτί γεμάτο με τα χρήσιμα πράγματα νερό, φαγητό και φάρμακα κτλ.

• Πολύ σωστά, Χαράλαμπε!! Για να είμαστε, όμως, ψύχραιμοι σε περίπτωση σεισμού, πρέπει να γνωρίζουμε τους κανόνες αντισεισμικής προστασίας και να μπορούμε να τους εφαρμόζουμε ανά πάσα στιγμή!
      Πολύ χρήσιμη και η ιδέα σου για το κουτί έκτακτης ανάγκης, την οποία μας ανέφεραν και οι συμμαθητές σου!