Δημιουργία πρώτου τεύχους του ηλεκτρονικού περιοδικού με τίτλο “ewaste”

Οι μαθητές της κάθε χώρας συμμετείχαν στη δημιουργία ηλεκτρονικού περιοδικού με τίτλο ewaste. Καθώς τα ηλεκτρονικά είδη έχουν αυξηθεί σε δημοτικότητα, αυξήθηκαν και τα ηλεκτρονικά απόβλητα, τα οποία αφορούν την απόρριψη τόσο του άθικτου όσο και του χαλασμένου ηλεκτρονικού εξοπλισμού. Για να αντιμετωπίσουν αυτό το πολύ σημαντικό ζήτημα, οι μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Ερυθραίας, του 6ου Δημοτικού Σχολείου Κηφισιάς και του 8ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Φιλαδέλφειας στην Ελλάδα, αποφάσισαν να συνεργαστούν και να δημιουργήσουν μιμίδια (memes) για να επικοινωνήσουν την ανησυχία τους για την έλλειψη ευαισθητοποίησης αναφορικά με τις συμπεριφορές που αφορούν τα ηλεκτρονικά απόβλητα. Διερεύνησαν τα οφέλη της κυκλικής οικονομίας, κατανόησαν τη διαδικασία της Μείωσης, Επαναχρησιμοποίησης και Ανακύκλωσης , έψαξαν στο διαδίκτυο για να εντοπίσουν εικόνες με ελεύθερα πνευματικά δικαιώματα για τη δημιουργία των μιμιδίων. Κάθε σχολείο προκάλεσε τα άλλα σχολεία να βρουν το  καλύτερο κατάλληλο μήνυμα για τις φωτογραφίες τους, αυξάνοντας με αυτόν τον τρόπο τη συμμετοχή και το ενδιαφέρον των μαθητών. Ταυτόχρονα, οι μαθητές ανέπτυξαν τις δεξιότητες του 21ου αιώνα, όπως η κριτική σκέψη, η επικοινωνία, η συνεργασία, η δημιουργικότητα και η ιδιότητα του πολίτη με παιγνιώδη και θετικό τρόπο.

Στη συνέχεια οι δημιουργίες των μαθητών μας, ενσωματώθηκαν στο πρώτο τεύχος του ηλεκτρονικού περιοδικού όλων των εταίρων, με τίτλο: Ewaste! Πατήστε στο εξώφυλλο για να ξεφυλλίσετε το τεύχος! (σελ.4-17)

Δείτε ΕΔΩ το άρθρο με τις δημιουργίες των παιδιών, όπως ενσωματώθηκε στο παραπάνω τεύχος του περιοδικού!