Δημιουργία δεύτερου τεύχους του ηλεκτρονικού περιοδικού με τίτλο “Green practices in IT companies”

Οι μαθητές συμμετείχαν στη δημιουργία δεύτερου τεύχους του ηλεκτρονικού περιοδικού με τίτλο “Green practices in IT companies”. Μαζί με άλλα τέσσερα σχολεία (δύο από την Ελλάδα και δύο  από την Τουρκία), έφτιαξαν μια συνεργατική ιστορία στο Google slides. Αρχικά, είδαν ένα βίντεο προκειμένου να καταλάβουν γιατί είναι τόσο σημαντική η Πράσινη Τεχνολογία Πληροφορικής. Στη συνέχεια, πήραν τη συνέχεια της ιστορίας από τα δύο σχολεία της Ελλάδας (2ο ΔΣ Ν. Ερυθραίας και 8ο ΔΣ Ν. Φιλαδέλφειας) και έδωσαν το δικό τους μήνυμα! Δούλεψαν σε ομάδες των 2, χρησιμοποίησαν χαρακτήρες και μηνύματα με βάση το σενάριο που είχαν σκεφτεί!

Πατήστε στην παρακάτω εικόνα για να ξεφυλλίσετε  το περιοδικό. Η ψηφιακή ιστορία των σχολείων της Ελλάδας είναι στις σελίδες 5-18. Χρησιμοποιείστε την πλήρη οθόνη!

Τέλος δείτε ΕΔΩ τη συνεργατική ιστορία που έγραψαν 3 σχολεία της Ελλάδας και δύο της Τουρκίας !