Δημιουργία τέταρτου τεύχους του ηλεκτρονικού περιοδικού με τίτλο “International Day of Forests”

Στο πλαίσιο δημιουργίας του τέταρτου τεύχους του ηλεκτρονικού περιοδικού, οι μαθητές των τριών ελληνικών σχολείων αποφάσισαν να φτιάξουν  με θέμα: "Σώστε τα δάση μας: Πυρκαγιές, Αποψίλωση και Δάση ως πηγή ζωής" για να προστεθεί στα Παραρτήματα του περιοδικού. Οι φωτογραφίες έγιναν χρησιμοποιώντας την τεχνολογία Τεχνητής Νοημοσύνης DALL-E 2.0, η οποία μπορεί να δημιουργήσει γραφικά από μια εισαγωγή κειμένου. Οι μαθητές έπρεπε να περιγράψουν το περιεχόμενο και την αισθητική της εικόνας στο DALL-E. Επικεντρώθηκαν στα θέματα: 1) πυρκαγιές 2)τα δάση ως κατοικία πανίδας και χλωρίδας 3) αποψίλωση των δασών που σχετίζεται με τη γεωργία  4)αποψίλωση των δασών για την κατασκευή πόλεων. Στη συνέχεια, με τη βοήθεια του δασκάλου, χρησιμοποίησαν τον ιστότοπο ART STEPs (https://www.artsteps.com/) για να ανεβάσουν τις φωτογραφίες τους και να δημιουργήσουν μια όμορφη 3D ART GALLERY για να ευαισθητοποιήσουν τη σχολική κοινότητα και όχι μόνο.

Δείτε ΕΔΩ την εντυπωσιακή 3D γκαλερί τέχνης των παιδιών!

Οι δημιουργίες τους αυτές, χρησιμοποιήθηκαν ως παράρτημα στο συγκεκριμένο τεύχος του περιοδικού. Πατήστε στην παρακάτω εικόνα για να ξεφυλλίσετε το περιοδικό. Θα μας δείτε στις σελίδες 64-65.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά το παράρτημά μας, όπως ενσωματώθηκε στο συγκεκριμένο τεύχος του περιοδικού!