Δημιουργία πέμπτου τεύχους του ηλεκτρονικού περιοδικού με τίτλο “Earth Day 2023”

Οι μαθητές αφού παρακολούθησαν το βίντεο της δορυφορικής αποστολής κινήσεων της Γης, χρησιμοποίησαν τη διαδραστική προσομοίωση στο εργαστήριο υπολογιστών, προκειμένου να κατασκευάσουν έναν δορυφόρο! Στην πραγματικότητα, έκαναν κλικ και έσυραν στοιχεία - που θα μπορούσαν να προστεθούν και να αφαιρεθούν - στο περίγραμμα του δορυφόρου. Στη συνέχεια επέλεξαν μια κατάλληλη τροχιά για την αποστολή του δορυφόρου τους. Η επιλογή της λανθασμένης τροχιάς σήμαινε ότι ο δορυφόρος τους δεν θα μπορούσε να συλλέξει δεδομένα. Οι μαθητές γοητεύτηκαν από αυτή τη δραστηριότητα, ειδικά όταν η αποστολή ολοκληρώθηκε με επιτυχία!

Δείτε πατώντας στην εικόνα  το making of της δραστηριότητάς  τους!

Πατήστε στην παρακάτω εικόνα για να ξεφυλλίσετε  το περιοδικό. Το παράρτημα είναι στις σελίδες 57-62. Χρησιμοποιείστε την πλήρη οθόνη! Δείτε ΕΔΩ το παράρτημα των 3 συνεργαζόμενων ελληνικών σχολείων σε μορφή pdf!