Πρώτη μέρα δραστηριοτήτων: ημερίδα έναρξης, 23/5/2022

Έναρξη της ημερίδας: Ξεκίνησε με  ομιλίες και χαιρετισμούς από τον Διευθυντή του σχολείου μας κ. Τσιώτα, τον Δήμαρχο Κηφισιάς κ. Θωμάκο, την Αναπληρώτρια Διευθύντρια της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας κα Νίνου, τον Δημοτικό Σύμβουλο και Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής  κ. Λαχανά,  τον Αντιδήμαρχο, αρμόδιο για θέματα περιβάλλοντος κ. Σκορδίλη, τον Υπεύθυνο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Π.Ε. Β΄ ΑθήναςΔρ Δημήτρη Γκότζο,  τον Περιβαλλοντολόγο  κ. Ζαφειρίου,  και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας. / Project Opening, by our school Headmaster mr. Tsiotas, Mr. Thomakos, the Mayor of Kifissia, Mrs Vana Ninou, Deputy Director of our Directorate of Education, Mr. Lachanas, Municipal Councilor and Chairman of the School Committee, Mr. Skordilis, the Deputy Mayor, responsible for environmental issues, Dr Dimitris Gkotzos, Environmental Officer of our Directorate, Mr. Zafiriou, environmentalist, and the Parents' Association of our school.

2) Παρουσιάσεις:

• "Η Ελληνική Περιβαλλοντική Εκπαίδευση", παρουσίαση από τον Δρ Δημήτρη Γκότζο /Greek Environmental Education, presentation by Dr Dimitris Gkotzos
  • "Περιβαλλοντικά προβλήματα στην Ελλάδα και στις υπόλοιπες χώρες". Παρουσίαση  από τον κ. Ζαφειρίου, περιβαλλοντολόγο, καθώς και από μαθητές των σχολείων εταίρων/ Presentation of the environmental problems in Greece by Mr. Zafeiriou, environmentalist as well as from the students of the partners' countries

3) Ανάδειξη του τοπικού φυσικού περιβάλλοντος και παρουσίαση προϊόντων, παρουσίαση από μαθητές / Promotion of the local and natural environment and presentation of products, presentation by students

3) Εργαστήριο: "Ο πλανήτης που ονειρεύομαι"  (Ανακύκλωση, Καθαρή Ενέργεια, Δάση, Καθαρό Νερό, Βιώσιμες πόλεις και Άγρια Ζωή/Βιοποικιλότητα) / Workshop: My Dream Planet (Recycling, Clean Energy, Forests, Clean Water, Sustainable Cities and Wildlife/Biodiversity)

Τα παιδιά ζωγραφίζουν τον πλανήτη, στον οποίο επιθυμούν να ζήσουν:

4) Εργαστήριο: "Ανακυκλωμένα υλικά για τη δημιουργία κήπων"Workshop: Recycled materials to create gardens

Φυτεύουν σε παλιές παλέτες φυτά:

5) Web 2.0 Workshop: Έργο για τη δημιουργία avatar για το  ηλεκτρονικό μας  βιβλίο / Web 2.0 Workshop: Project to create avatars for e-books/