Οι Πανελλήνιοι δεσμοί

1. ΟΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΔΕΣΜΟΙ

(σχολικό βιβλίο σελ.54-56)

• Οι Έλληνες ζούσαν χωρισμένοι, χωρίς να δημιουργήσουν ενιαίο κράτος. Η επαφή τους όμως με άλλους λαούς τους βοήθησε να καταλάβουν ότι υπάρχουν στοιχεία που τους ενώνουν.
  • Κοινά στοιχεία Ελλήνων:
  • Κοινή γλώσσα.
  • Λατρεία των ίδιων θεών.
  • Κοινές συνήθειες.
  • Τότε επικρατεί και η ονομασία Έλληνες.
  • Οι αποστάσεις μεταξύ τους και οι δυσκολίες που αντιμετώπιζαν τους προκάλεσαν ένα αίσθημα νοσταλγίας.
  • Η ανάγκη να ικανοποιηθεί αυτό το αίσθημα σε συνδυασμό με την ιδέα ότι ανήκουν στον ίδιο λαό οδήγησαν στην ανάγκη να συμμετέχουν σε εκδηλώσεις πανελλήνιου χαρακτήρα.

Ολυμπιακοί αγώνες

• Ολυμπιακοί Αγώνες: πραγματοποιούνταν κάθε τέσσερα χρόνια και συμμετείχαν μόνο Έλληνες. Άρχισαν το 776 π.Χ.
  • Πριν τους Αγώνες: κήρυκες πήγαιναν σε όλη την Ελλάδα για να ανακοινώσουν ότι θα αρχίσουν οι αγώνες. Αν εκείνη την περίοδο γίνονταν πόλεμοι σταματούσαν ώστε οι αντιπροσωπείες να μπορούν να φτάσουν στην Ολυμπία ασφαλείς (εκεχειρία).
  • Ο νικητής στεφανωνόταν με κλαδί αγριελιάς, κέρδιζε την αγάπη όλων και στην πόλη του τον περίμενε θριαμβευτική υποδοχή. Η είσοδός του συνήθως γινόταν πάνω σε άρμα από ένα άνοιγμα του τείχους που το γκρέμιζαν συμβολικά. Αυτό γινόταν γιατί πίστευαν ότι ο νικητής πλέον μπορούσε να καλύψει αυτό το κενό με την ανδρεία του.
  • Σπάρτη: ο νικητής είχε το προνόμιο να πολεμά δίπλα στον βασιλιά.

Μαντεία

• Το πιο γνωστό ήταν το μαντείο των Δελφών, που ήταν αφιερωμένο στον θεό Απόλλωνα. Ιέρεια του μαντείου ήταν η Πυθία, η οποία έδινε χρησμούς με αμφίσημο νόημα, δηλαδή οι χρησμοί μπορούσαν να ερμηνευθούν με δύο τρόπους.

Αμφικτιονίες

• Γύρω από ένα ιερό υπήρχαν πόλεις. Αυτές έφτιαχναν ενώσεις με σκοπό να ρυθμίζουν θέματα σχετικά με τη λειτουργία και την ασφάλεια του μαντείου. Οι ενώσεις αυτές λέγονταν αμφικτιονίες.
  • Η πιο γνωστή αμφικτιονία ήταν αυτή των Δελφών.
  • Στην αμφικτιονία συμμετείχαν δύο αντιπρόσωποι από κάθε πόλη και συνεδρίαζαν δύο φορές τον χρόνο.
  • Οι αποφάσεις των αμφικτιονιών ήταν σεβαστές από όλους.

Παράθεμα

ΟΙ ΚΟΙΝΟΙ ΔΕΣΜΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Σπαρτιάτες και Αθηναίοι συμφωνούν να αντιμετωπίσουν ενωμένοι τον περσικό κίνδυνο. Ειδικότερα, απαντώντας οι Αθηναίοι στους απεσταλμένους της Σπάρτης δηλώνουν: «Οι Έλληνες όλοι είναι από το ίδιο αίμα, έχουν την ίδια γλώσσα, έχουν ναούς και αγάλματα θεών και θυσίες όλα κοινά και συνήθειες ίδιες».

Ηρόδοτος, Ιστορία, 8. 144.

(σχολικό βιβλίο σελ. 54)

1. Τι είναι οι αμφικτιονίες;