Ελληνισμός: μέσα 18ου αιώνα με αρχές του 19ου αιώνα

Ο ελληνισμός από τα μέσα του 18ου αι. έως τις αρχές του 19ου αι.

(σχολικό βιβλίο σελ. 23-24)

Οικονομικοί και κοινωνικοί μετασχηματισμοί

• Ενίσχυση εμπορικών συναλλαγών της δυτικής Ευρώπης με την Οθωμανική Αυτοκρατορία.
  • Έλληνες, Εβραίοι και Αρμένιοι διακρίθηκαν στη ναυτιλία και το εμπόριο. Οι Έλληνες πλοιοκτήτες χρησιμοποίησαν τη ρωσοτουρκική συνθήκη του Κιουτσούκ Καϊναρτζή (1774), σύμφωνα με την οποία μπορούσαν να κινούνται ελεύθερα στα Στενά του Βοσπόρου έχοντας τη ρωσική σημαία στα πλοία τους. Επιτρεπόταν επίσης η περιορισμένη παρουσία γαλλικών και αγγλικών πλοίων στη Μεσόγειο λόγω των ναπολεόντειων πολέμων.
  • Πολλές πόλεις έγιναν σημαντικά εμπορικά κέντρα.

Κοινωνικοί μετασχηματισμοί:

• Ορθόδοξη εκκλησία: ήταν κατά των ιδεών του Διαφωτισμού γιατί θεωρούσε ότι αν γίνει επανάσταση μπορεί να υπάρχει κίνδυνος για την ίδια αλλά και για τον ελληνισμό.
  • Φαναριώτες: γνώριζαν ξένες γλώσσες και είχαν σπουδάσει στη Δύση. Κατείχαν υψηλές θέσεις στη διοίκηση του οθωμανικού κράτους και μερικοί είχαν γίνει ηγεμόνες στις αυτόνομες παραδουνάβιες ηγεμονίες.
  • Προεστοί: ήταν διοικητές των κοινοτήτων των Ελλήνων χριστιανών, συγκέντρωναν φόρους από τους Έλληνες και τους έδιναν στους Οθωμανούς.
  • Έμποροι και καραβοκύρηδες: αναπτύσσονταν οικονομικά.
  • Κλέφτες: ήταν αγρότες που κατέφευγαν στα βουνά από ανάγκη ή από επιλογή. Για να ζήσουν έκαναν ληστείες. Πολλές φορές οι αγρότες τους υποστήριζαν.
  • Αρματολοί: ένοπλα σώματα οργανωμένα από τους Οθωμανούς για να επιτύχουν την τήρηση της τάξης.
  • Αγρότες: καλλιεργούσαν κτήματα που ανήκαν κυρίως στους Τούρκους.
  • Απασχολούμενοι στο εμπόριο και ναύτες: αυξάνονταν καθώς αναπτυσσόταν το εμπόριο και η ναυτιλία.

1. Να διαβάσετε τις σελίδες 23- 24 του σχολικού βιβλίου.
  2. Ποιοι ήταν οι κοινωνικοί μετασχηματισμοί που έγιναν; Να τους αναφέρετε μόνο ονομαστικά (μόνο ποιες ομάδες ήταν και όχι τι έκαναν)