Νεοελληνικός Διαφωτισμός “Θούριος”

Νεοελληνικός Διαφωτισμός

• Πρόκειται για τα λογοτεχνικά κείμενα της περιόδου 1770- 1821.
  • Υπάρχει επίδραση από τις ιδέες του ευρωπαϊκού διαφωτισμού και της γαλλικής επανάστασης.
  • Πολλά κείμενα της εποχής δηλώνουν την έντονη επιθυμία των Ελλήνων για εθνική απελευθέρωση.
  • Πολλά κείμενα επίσης χαρακτηρίζονται από μια αστική ηθική που επικεντρώνεται στην χαρά της ζωής και στον έρωτα.
  • Βασικό αίτημα του διαφωτισμού ήταν η παιδεία των Ελλήνων και η γνωριμία τους με την αρχαία γραμματεία.
  • Η γλώσσα των λογοτεχνικών κειμένων βρίσκεται μεταξύ δημοτικής ή ομιλουμένης και καθαρεύουσας ή και αρχαΐζουσας. Τότε προέκυψε και το γλωσσικό ζήτημα.

Ρήγας Βελεστινλής

«Θούριος»

(σχολικό βιβλίο σελ.28- 29)

• Υπόθεση: Ο Ρήγας σε αυτό το έργο παρουσιάζει την άθλια ζωή των υπόδουλων Ελλήνων, οι οποίοι δρούσαν όπως ήθελε ο κατακτητής. Αυτοί που δεν μπορούσαν να ζουν έτσι, όπως οι κλέφτες και οι αρματολοί, ζούσαν στα βουνά κυνηγημένοι από τους κατακτητές. Προτιμούσαν να ζήσουν ελεύθεροι μια ώρα παρά σκλαβωμένοι σαράντα χρόνια. Ακόμη αναφέρει παραδείγματα που δείχνουν πως οι Τούρκοι δεν υπολόγιζαν αυτούς που δέχονταν αυτή την κατάσταση και τους βοηθούσαν. Έτσι μόνη λύση είναι η επανάσταση. Καλεί, λοιπόν, αυτούς που θέλουν να κινητοποιηθούν να ορκιστούν πως θα μείνουν πιστοί στον στόχο τους και θα διώξουν οριστικά τους Τούρκους.
  • Ενότητες:
  • 1η: στίχοι 1-8
  • 2η: στίχοι 9- 20
  • 3η: στίχοι 21- 30
  • 4η: στίχοι 31-40

1. Να διαβάσετε το ποίημα στις σελίδες 28-29 του σχολικού βιβλίου.
  2. Με βάση τις ενότητες που σας έχουν δοθεί να βρείτε από έναν πλαγιότιτλο για κάθε ενότητα.