“Θούριος”

Ρήγας Βελεστινλής

«Θούριος»

(σχολικό βιβλίο σελ.28- 29)

Ερμηνευτικά σχόλια

• Όλοι οι άνθρωποι έχουν το δικαίωμα να ζουν ελεύθεροι.
  • Οι κατακτητές δεν σκέφτονται φιλίες, αξιώματα και εθνικότητες. Τους ενδιαφέρει μόνο το συμφέρον τους και γι’ αυτό σκοτώνουν όποιον σταθεί εμπόδιο σε αυτό.
  • Για την προάσπιση της ελευθερίας χρειάζεται να υπάρχουν νόμοι, άξιοι πατριώτες και ένας ικανός αρχηγός. Διαφορετικά θα επικρατήσει η αναρχία και δεν θα μπορέσουν να αποκτήσουν ξανά την ελευθερία τους.
  • Οι Έλληνες που θα αγωνιστούν για την ελευθερία δίνουν όρκο πως θα εξοντώσουν τους κατακτητές.

Τεχνική

Α΄ στροφή (στίχοι 1-8)

• Προσπαθεί να εμψυχώσει τους υπόδουλους Έλληνες και να τονώσει το ηθικό τους για να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων. Θέλει να τους μεταδώσει τον ενθουσιασμό του για την επανάσταση.
  • Ο ποιητής θέλει να δείξει πως κι εκείνος μετέχει σε αυτά που συμβαίνουν (α΄ πληθυντικό πρόσωπο). Μιλάει στους συντρόφους του και εκφράζει την αγανάκτησή του για την κατάσταση που επικρατεί.
  • Αναφέρεται στους κλέφτες και στους αρματολούς που έχουν καταφύγει στα βουνά γιατί δεν άντεχαν να ζουν σκλαβωμένοι.
  • Ο ποιητής πιστεύει πως είναι καλύτερα να ζει κανείς ελεύθερος για μία ώρα παρά σκλαβωμένος για σαράντα χρόνια.
  • Παρά το γεγονός πως ο ίδιος δεν έχει εγκαταλείψει το σπίτι του για να βρίσκεται στα βουνά, ποθεί την ελευθερία.

Β΄ στροφή (στίχοι 9- 20)

• Στη στροφή αυτή ο ποιητής απευθύνεται στη λογική τους. Τους ζητά να σκεφτούν τη ζωή που ζουν τώρα. Αυτό το ζητά και από εκείνους που έχουν συμβιβαστεί με αυτή την κατάσταση δείχνοντάς τους πως οι κατακτητές μπορούν να φερθούν με την ίδια σκληρότητα και σε αυτούς.
  • Για τους κατακτητές δεν υπάρχει διάκριση ανάλογα με την κοινωνική τάξη, την εθνικότητα και τα αξιώματα.

Δραστηριότητες

1. Να διαβάσετε τις δύο πρώτες στροφές του ποιήματος (σελ.28- 29 του σχολικού βιβλίου)
  2. Σύμφωνα με το ποίημα πώς ζουν οι σκλαβωμένοι Έλληνες και γιατί είναι καλύτερο να πεθάνουν;