Περίληψη ραψωδίας γ και ραψωδίας δ

(σελ. 46- 47 σχολικού βιβλίου)

Περίληψη ραψωδίας γ

• Υπόθεση: ο Τηλέμαχος μαζί με τον «Μέντορα» έφτασαν στην Πύλο. Αφού δέχτηκαν τη φιλοξενία του Νέστορα ο Τηλέμαχος ζήτησε να μάθει ό,τι ήξερε ο Νέστορας για τον πατέρα του. Ο Νέστορας ξεκίνησε να μιλά για τους ήρωες που σκοτώθηκαν στην Τροία, για το πρόβλημα του νόστου λόγω της οργής της Αθηνάς, για εκείνους που γύρισαν στην πατρίδα αλλά και για τον Αγαμέμνονα και τον Μενέλαο. Του είπε ότι ο πατέρας του ταξίδεψε μαζί του ως την Τένεδο αλλά μετά γύρισε στην Τροία για να βοηθήσει τον Αγαμέμνονα και να προσφέρουν θυσίες στην Αθηνά προσπαθώντας να την ηρεμήσουν. Έτσι του λέει να πάει στην Σπάρτη γιατί είναι πιθανό ο Μενέλαος να γνωρίζει περισσότερα. Το βράδυ ο Τηλέμαχος έμεινε στο παλάτι της Πύλου και η Αθηνά- Μέντορας πέταξε σαν αετός και όλοι έμειναν έκπληκτοι. Ο Νέστορας κατάλαβε ότι ήταν η θεά και το θεώρησε καλή τύχη για τον Τηλέμαχο. Το επόμενο πρωί ο Τηλέμαχος μαζί με τον Πεισίστρατο (γιο του Νέστορα) ξεκίνησαν για τη Σπάρτη. Το βράδυ σταμάτησαν στις Φηρές και την επομένη έφτασαν στη Σπάρτη.

Περίληψη ραψωδίας δ

• Υπόθεση: Το βράδυ έφτασαν στη Σπάρτη όπου φιλοξενήθηκαν από τον Μενέλαο. Εκεί ο Τηλέμαχος έμαθε για τα κατορθώματα του πατέρα του στην Τροία. Την επόμενη μέρα ζήτησε πληροφορίες από τον Μενέλαο και εκείνος αφού του είπε όσα έζησε και έμαθε και για άλλους ήρωες ολοκλήρωσε τον λόγο του λέγοντας πως τον Οδυσσέα τον κρατά στο νησί της παρά τη θέλησή του η νεράιδα Καλυψώ. Μετά από αυτά ο Τηλέμαχος βιαζόταν να γυρίσει στην Ιθάκη. Εκεί η μνηστήρες έμαθαν για το ταξίδι του Τηλέμαχου και ετοιμάζονταν να του στήσουν δολοφονική ενέδρα.

1. Να διαβάσετε τις σελίδες 46- 47 (στην αρχή) του σχολικού βιβλίου.