ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΟΜΙΛΟΣ; Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ; ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ…

1. ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΜΙΛΟΣ; Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΟΜΙΛΟΣ; Όμιλος είναι μια παρέα, ομάδα, συντροφιά ανθρώπων που θα ασχοληθούν με την ποίηση, και τη λογοτεχνία γενικότερα. Τι είναι ο δικός μας όμιλος; Ποιοι είναι οι στόχοι μας; Πώς θα τους επιτύχουμε;
  2. Θέλουμε να καλλιεργήσουμε τη σκέψη και τη φαντασία μας, να μάθουμε, να παίξουμε, αλλά και να ενισχύσουμε την αποτελεσματικότητα της γλωσσικής μας έκφρασης. Θέλουμε να δράσουμε και να επικοινωνήσουμε.
  3. . Η προσέγγισή μας είναι ομαδοκεντρική και μαθητοκεντρική.
  4. . Μαθαίνουμε να διαβάζουμε ποίηση που κάποιοι τη θεωρούν απρόσιτη και απόμακρη. Εμείς όχι.Σκεφτόμαστε πάνω στα νοήματα.
  5. . Σας προτρέπω να γράφετε!. Να διαβάζετε και να γράφετε μετά. Έστω και κάτι μικρό, αλλά ουσιαστικό.
  6.  Πώς κάνω τις σκέψεις μου λέξεις;
  7.  Πώς διασκευάζω;
  8.  Ωριμάζω μέσα από την αλληλεπίδραση ανάγνωσης και γραφής. Και βελτιώνομαι.
  9. Παίζω με τις λέξεις.  Μεταμορφώνω το κείμενο σε ποίημα, το ποίημα σε πεζό κείμενο, το τραγούδι σε δική μου ιστορία, το διήγημα σε τραγούδι.
  10.  'Οταν διαβάζεις ένα βιβλίο, να υπογραμμίζεις πάντα και να κρατάς σημειώσεις για ό,τι σου κάνει εντύπωση.
  11.  Μπορείς να αλλάξεις τη ροή μιας ιστορίας και να δώσεις το δικό σου τέλος;
  12.  Mπορείς να γράψεις ένα ποίημα που να είναι εμπνευσμένο από ένα αρχαιολογικό μνημείο;
  13. Mπορείς να ζωγραφίσεις κάτι ή να κάνεις ένα κολάζ εμπνευσμένο από ποίημα του Καβάφη;
  14. Θα ανεβάζω τα κείμενά σας στο εκπαιδευτικό blog που δημιούργησα στην e-me.
  15. Σημαντικό είναι να είμαστε ομάδα και να συνεργαζόμαστε!!!     ΑΣΗΜΙΝΑ ΞΗΡΟΓΙΑΝΝΗ